banner39

Batı Şeria'da 'Siccil taşları özgürlük yolu'

Hamas, Batı Şeria'da beş yıl sonra ilk kez kutlama yaptı, göstericiler "Siccil taşları Özgürlük Yolu" yazılı pankart açtı.

Filistin 14.12.2012, 13:20 14.12.2012, 13:50
Batı Şeria'da 'Siccil taşları özgürlük yolu'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Binlerce Filistinli dün Batı Şeria'da Hamas'ın 25. yıl dönümü dolayısıyla kutlama yaptı. 2007 yılında Hamas ve Batı Şeria yönetimi arasında yaşanan antlaşmazlıklardan sonra Hamas ilk defa bölgede kutlama yaptı.

Kutlamada göstericiler, "Siccil taşları Özgürlük Yolu" yazılı pankart açtı. El Fetih Genel Sekreteri, Emin Makbul, Nablus Valisi Cibrin el-Bekri ve birçok el Fetih yöneticisi gösterilere katıldı. 

Bağımsız liderler koalisyonu Başkanı Halif Assaf, gösterinin ulusal bölünmenin son bulmasının bir başlangıcı olduğunu ifade etti. 

Ayrıca göstericiler, "Gazze'den Batı Şeria'ya birliğimiz yücedir" sloganları attı. 

Hamas milletvekili Hüsni El-Burini, etkinlikte yaptığı konuşmada ulusal birliğin direniş ve zafer ile gerçekleşebileceğini söyledi. El-Burini, işgal zindanlarında açlık grevi eylemini sürdüren Filistinli esirleri selamlayarak, esirlerin özgürlüklerine kavuşturulmasının Hamas'ın öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Bir Fetih yetkilisinin aktardığına göre, Mahmud Abbas dün Hamas lideri Halid Meşal'i aradı ve ayrılıkların son bulması için daha önce yapılan ilk düzenlemeleri tartıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?