Batı Şeria'ya 25 yıl aradan sonra ilk işgal birimi

İsrail yönetimi, 'Amona'dan tahliye edilen Yahudiler için, Batı Şeria'da kurulacak yeni işgal biriminin inşaatına başlıyor

Batı Şeria'ya 25 yıl aradan sonra ilk işgal birimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin, 'Amona'dan tahliye edilen Yahudiler için Batı Şeria'da kurulacak yeni işgal biriminin inşaatına başladığı bildirildi.

İsrail Kanal 7 Televizyonu'nun haberine göre, İçişleri Bakanı Aryeh Mahlouf Deri, "Amona"daki yetkilileri, tüm hukuki prosedürün tamamlandığı ve işgal birimi inşatının bugün başlayacağı yönünde önceden bilgilendirdi.

İsrail Sivil İdare Birimi "Amona"daki Yahudi işgalciler için mayıs ayının sonlarında, Batı Şeria'daki Nablus kentinin güneyinde "Amichai" işgal biriminin inşa edilmesini onaylamıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Filistinlilerin açtığı dava sürecinde, 26 Aralık 2014'te, "özel mülkiyet üzerine kurulduğu için yapılara ruhsat verilmesinin mümkün olamayacağı" gerekçesiyle "Amona" işgal biriminin iki yıl içinde tahliye edilmesine hükmetmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs'ün kuzeyindeki Binyamin bölgesinde Filistinlilere ait arazi üzerine 1997'de inşa edilen ve mahkeme kararı ile boşaltılan "Amona" işgal biriminde yaşayan yaklaşık 50 Yahudi aile için Batı Şeria’da yeni bir işgal birimi inşa edileceğine ilişkin vaatte bulunmuştu.

İsrail yönetimi geçen yıllarda Batı Şeria ve Kudüs'teki işgal birimleri üzerinde binlerce yeni konut inşa etmişti ancak söz konusu kararla Batı Şeria'da 1992'den bu yana ilk defa yeni bir işgal birimi inşa edilmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER