banner39

Bir grup yasadışı Yahudi yerleşimci 150 zeytin ağacını kesti

Bir grup yasadışı İsrail sömürgeci yerleşimci Ramallah yakınlarındaki 150 zeytin ağacını kesti

Filistin 01.05.2019, 16:41
Bir grup yasadışı Yahudi yerleşimci 150 zeytin ağacını kesti

Bir grup yasadışı İsrail sömürgeci yerleşimci, Çarşamba günü şafak vakti, Batı Şeria'nın merkezindeki Ramallah kenti yakınlarındaki Filistinli zeytin bahçelerini işgal etti ve 150'den fazla ağaç kesti.

Medya kaynakları, saldırganların Ramallah'ın doğusunda, Burka köyündeki özel Filistin topraklarına kurulan ve 150'den fazla zeytin ağacı kesen yasadışı bir karakoldan geldiğini söyledi. Ağaçları kesilen köylülerden biri olan İbrahim Kanaan, saldırının birkaç gün süren kolonistlerin toprağı sürerken kendisine saldırmaya çalıştıklarından iki gün sonra geldiğini söyledi.

Filistinli çiftçi, iki gün önce de tarlasında çalıştığı sırada Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğradığını ifade etti.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler sık sık Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarını hedef alıyor. Yahudi yerleşimcilerin zeytin ağaçlarını keserek Filistinli çiftçilerin geçim kaynağına darbe vurmayı hedeflediği dile getiriliyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da, 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor

Bu tür ihlaller ve saldırılar işgal altındaki Batı Şeria’da sık görülür ve Filistin topraklarının buldozerleşmesini, yakılmasını ve hatta lağım suyunun akmasını içerir.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?