banner39

Bir Papa ilk kez siyonizmin kurucusunun mezarında

Papa Franciscus önümüzdeki pazar günü Filistin'e bir ziyaret gerçekleştirecek. Papa'nın ilk ziyaret edeceği yer ise siyonizmin kurucusu Teodor Herlz'in mezarı. Ziyarete Filistinli Müslümanlar da İsrailliler de tepki gösteriyor

Filistin 21.05.2014, 09:53 21.05.2014, 13:38
Bir Papa ilk kez siyonizmin kurucusunun mezarında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ramallah Latin Patriği Raid Ebu Sahliye, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un pazar günü Beytullahim'e yapacağı ziyaretin "Hristiyanlara destek amacı taşıdığını" belirtti. Ancak Filistinli Müslümanlar ziyarete tepkili.

Konuyla ilgili konuşan Ebu Sahliye, "Papa Franciscus'un kutsal topraklara ziyareti, barış mesajı ve Filistin'in vazgeçilmez parçası olan Hristiyanlara destek anlamı taşıyor" dedi. Ancal Papa'nın ziyaret planının ilk durağı Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl'in mezarı olunca Filistinli Müslümanlar ziyarete tepki gösterdi.

Ziyaretin, İsrail-Filistin barış müzakerelerinin başarısız olduğu ve Yahudi yerleşim birimlerinin arttığı dönemde gerçekleşeceğini hatırlatan Patrik Ebu Sahliye, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Papa Franciscus'un, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmesi ve Batı Şeria'daki mülteci kamplarındaki çocukları ziyaret etmesi, Vatikan'ın Filistin sorununa ve yurtlarından çıkarılmış Filistinlilere topraklarına geri dönüş hakkı verilmesine destek verdiğini gösteriyor. İsrail'in, Filistinlilere yönelik ihlalleri günden güne artıyor, Hristiyanlar ancak izin belgeleriyle Kudüs'e gidebiliyor. Aşırı Yahudi gruplar tarafından Batı Şeria'daki kiliselere sık sık saldırılar düzenleniyor. İsrail polisleri, bu saldırganları tanımasına rağmen onları gözaltına almıyor. İsrail'in bu konuda önlemler almasını talep ediyoruz."

"PAPA'NIN ZİYARETİ FİLİSTİN HALKINA DESTEKTİR"

Öte yandan, Batı Şerialı Hristiyanlar Papa Franciscus'un Filistin'e yapacağı ilk ziyareti heyecanla beklediklerini ifade ediyor. 

Papa'nın ziyaretinin kendilerine umut verdiğini belirten Ramallahlı Anton Bruk, "Dini, siyasi ve ruhani birikime sahip böyle bir şahsiyetin yanımızda olması, Filistin halkının topraklarına sahip çıkmasını sürdürmesi için destek niteliğindedir. Kudüs'teki binlerce Hristiyan, Papa'yı orada görmek için can atıyor ancak İsrail, buna müsade etmeyecek" iddiasında bulundu.

İmad Fureyc de "Papa'nın ziyareti, adalet ve özgürlük isteyen Filistin'in yaralı halkına destektir. Bir milyardan fazla mensubu olan Katoliklerin lideri Papa'nın bu ziyareti, toprakları işgal edilmiş Filistin halkı için çok önemlidir. Papa, Filistinlilerin acısını iyi bilmesine rağmen burada kendi gözüyle görüp tanıklık edecek" diye konuştu.

Kudüs Latin Patriği Fuat Twal, Papa Franciscus'un, 50 yıl önce Papa 4. Paul ile İstanbul Patriği Athenagoras’ın bir araya gelişinin yıl dönümü münasebetiyle 25 Mayıs'ta Filistin topraklarında bulunan Beytu'l-Lahim'e geleceğini açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?