banner39

banner35

BM: İsrail'in yıkımları barışı zora sokuyor

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Feltman, İsrail'in Filistinlilere ait mekanları yıkmasının barışı tehlikeye soktuğunu söyledi

Filistin 26.02.2014, 08:04 26.02.2014, 08:04
BM: İsrail'in yıkımları barışı zora sokuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne Orta Doğu'daki son gelişmeler ve İsrail-Filistin sorunu konusunda verdiği brifingte, Orta Doğu barış sürecinin dönüm noktasında olduğunu söyledi.

Barış sürecinin tekrar başlamasının önemli bir adım olduğunu kaydeden Feltman, bazı gelişmelerin ise bu süreci tehlikeye soktuğunu belirtti.

İsrail'in son dönemde 175 Filistinlinin evini yıktığını vurgulayan Feltman, "BM, özellikle Doğu Kudüs ve Ürdün Vadisi'nde Filistinlilerin konutlarının ve iş yerlerinin yıkımının sürmesi nedeniyle derin endişe duymaktadır" dedi.  

Gazze'deki gelişmeleri de değerlendiren Feltman, 2012 Kasım ayında imzalanan ateşkesin ihlal edildiğini kaydederek, son dönemde Gazze'den İsrail'e 44 roketin fırlatıldığını, İsrail'in de Gazze'ye 6 baskın ve 7 hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Gazze'deki insani durumun kötüleşmeye devam ettiğini anlatan Feltman, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA) talep ettiği 30 milyon dolarlık yardımın karşılanmamasının önemli sorunlara yol açabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?