banner39

BM'den iki devletli çözüm açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Wennesland, Filistin'deki seçimlerin meşruiyeti yeniden sağlayarak iki devletli çözüme de katkı yapacağını ifade etti.

Filistin 26.02.2021, 23:04 01.03.2021, 15:11
BM'den iki devletli çözüm açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, BM Güvenlik Konseyine brifingde, 22 Mayıs ve 31 Temmuz'da yapılacak milletvekili ve devlet başkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmek için kayıt yaptıran Filistinlilerin sayısının yüksekliğini büyük bir memnunlukla karşıladı.

Filistinlilerin kendi siyasi geleceklerini belirlemede yer almak istediğini açıkça gösterdiğini belirten Wennesland, işgal altındaki Filistin topraklarında özgür ve adil seçimlerin, Filistin ulusal birliğini ve ulusal kurumların meşruiyetini yeniden tesis etmede çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Wennesland, Filistin seçimlerinin meşru bir siyasi ufku yeniden tesis ederek iki devletli çözüme de katkı sağlayacağını ifade etti.

Tor Wennesland, İsrail'e ise Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilerin mallarına el koymayı bırakması ve yıkımlara son vermesi çağrısı yaptı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?