banner39

Bugün 'Filistinli Esirler Günü'

1974'ten beri çeşitli etkinliklerle yad edilen Filistinli Esirler Günü'nun bu yılki programı Gazze'de özgürlük meşalesinin yakılmasıyla başladı

Filistin 17.04.2013, 08:58 17.04.2013, 14:08
Bugün 'Filistinli Esirler Günü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'de İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan son Filistinli İbrahim Barud Filistinli Esirler Günü etkinliklerini başlatan "özgürlük meşalesini" yaktı.

27 sene İsrail hapishanelerinde yattıktan sonra geçen hafta serbest bırakılan İbrahim Barud, "özgürlük meşalesini" yakarken, herkesi Filistinli Esirler Günü etkinliklerine katılmaya davet ederek, "Esirleri destekleyen etkinlikler düzenlenmesi onların kalplerine su serpiyor" dedi.

Filistinli liderlerin, İsrail cezaevlerindeki Filistinli mahkumlar konusunda aktif rol oynaması gerektiğini söyleyen Barud, "Filistin direnişine, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerle takas etmek amacıyla İsrail askerlerini kaçırmaları" çağrısında bulundu.

Esirlerle Dayanışma Örgütü temsilcisi Cemal Fervane, Gazze hükümetinden Gazze'nin merkezindeki es-Seraya meydanının, Filistinli mahkumların sıkıntılarının anlatılması için müze olarak tahsis edilmesini istedi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin hepsi serbest bırakılıncaya kadar, destek eylemlerinin sürmesi gerektiğini ifade eden Fervane, Filistin direniş grupları, uluslararası toplum, Arap ülkeleri ve Filistin liderlerinden mahkumlar için gerekeni yapmalarını istedi.

1986 yılında tutuklanan İbrahim Barud, 27 yıl sonra 8 Nisan'da serbest bırakılmıştı.

Mahmud Bekir Hicazi adlı Filistinlinin 17 Nisan 1974'de İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması, "Filistinli Esirler Günü" adı altında her sene çeşitli gösteri ve aktivitelerle kutlanıyor. Hicazi ilk serbest bırakılan Filistinli olarak biliniyor.

Ramallah ve Gazze hükümetlerinin verilerine göre, 17 İsrail hapishanesinde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?