banner15

Dahlan, Abbas'ın yerine göz dikti

Filistin direnişini kırmak isteyen Körfez’in desteklediği eski Fetih üyesi Muhammed Dahlan, son bir haftada 3 kez rahatsızlanan Mahmud Abbas’ın koltuğuna göz dikti. Dahlan’ın amacı, Fetih’teki adamını başkanlığa getirerek Filistin’e dönmek.

Dahlan, Abbas'ın yerine göz dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın son bir haftada 3 kez hastaneye kaldırılması, İsrail’le normalleşmeden yana Körfez ülkelerinin mali ve siyasi olarak desteklediği eski Fetih Hareketi üyesi Muhammed Dahlan’ı harekete geçirdi. 82 yaşındaki Abbas’ın görevden çekilme ihtimali üzerine gözünü başkanlık koltuğuna diken Dahlan, Fetih içerisinde yakın müttefiki ve Filistin’in eski lideri Yaser Arafat’ın yeğeni Nasser El Kidve aracılığıyla yönetimi ele geçirmeyi planlıyor.

FETİH’TE KAOS VAR

Middle East Eye’ın (MEE) haberine göre, Abbas’ın sürekli tedaviye olan ihtiyacı Filistin’i yönetme kabiliyetini etkilemeye başladı. MEE’a konuşan Filistin Kurtuluş Örgütü’nden bir kaynak, ABD ve İsrail’in saldırılarına maruz kalan Batı Şeria yönetiminin bir süredir başkanlık koltuğuna Abbas’tan sonra oturacak kişiyi belirlemek için istişarelere başladı. Filistin’in mevcut liderinin halefinin belirlememesi nedeniyle yönetimin zor durumda kaldığını aktaran kaynak, “Fetih’in tek bir aday üzerinde anlaşması mümkün değil. Hareketin merkez komitedeki herkes kendisini iki numara olarak görüyor” dedi.

MISIR DESTEKLİ ADAY

Abbas’tan görevi devralacak doğal bir lider gözükmese de başkanlık koltuğu için iki isim öne çıkıyor. İlk aday Filistin yönetimi Başbakanı Rami Hamdallah. Hamas’ın Gazze’yi uzlaşı hükümetine devri sırasında yürütülen müzakerelere öncülük eden Hamdallah’ın, Filistin İstihbaratınca desteklendiği belirtiliyor. Başkanlık koltuğu için ismi geçen diğer kişiyse eski Dışişleri Bakanı Nasser El Kidve. Mısır’ın darbeci lideri Sisi’nin arkasında durduğu Kidve, BAE’nin Filistin’in başına geçirmek istediği Dahlan’a yakın biri. ABD’nin sözde Filistin-İsrail barışını uygulamak isteyen BAE ve Mısır’ın projesine göre, Kidve başkanlığa gelerek Dahlan’ın ülkeye dönüş yolunun taşlarını döşeyecek. Hamas zayıflatılarak direniş kırılırken, BAE’nin Filistinli kuklası da ABD’nin barış projesine öncülük edecek.

BATI ŞERİA’DA 3 BİN 900 KONUTLUK İŞGAL

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı 3 bin 900 konutluk yeni Yahudi yerleşim yeri kurmayı planladığı bildirildi. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman yaptığı açıklamada, Batı Şeria’nın Cudea ve Samaria bölgelerinde 30 yeni Yahudi yerleşim yeri kurmayı planladıklarını belirtti. Liberman, başlangıçta 2 bin 500, ilerleyen tarihlerde de bin 400 konut daha inşa etmeyi planladıklarını dile getirdi. Öte yandan, ABD Kongresi’nin 76 demokrat üyesi, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya mektup göndererek Batı Şeria’ya beğlı Susya beldesini yıkmamasını istedi.

İSRAİL ABD’DEN GOLAN TEPELERİ’NİTANIMASINI İSTEDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın her türlü desteğiyle güç zehirlenmesi yaşayan İsrail, şimdi de Beyaz Saray’dan, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ni de ‘İsrail toprağı’ olarak tanımasını talep etti. Reuters’a konuşan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, ABD’nin Golan’ı aylar içinde İsrail toprağı olarak tanıyabileceğini öne sürdü. “Bu meselenin epey olgunlaştığını ve gerçekleşmesi için yüksek bir olasılık bulunduğunu sanıyorum” diyen Katz, işgalini İran’la meşrulaştırmaya çalıştı. Katz, “İranlılara verebileceğiniz en acı yanıt, Golan’daki İsrail egemenliğini bir Amerikan açıklamasıyla  tanımaktır” ifadelerini kullandı. 

‘ELLERİNDE KAN VAR HALEY!’  

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, konuşma yapmak için gittiği Houston Üniversitesinde, İsrail’in Gazze’deki katliamı karşısındaki tutumu nedeniyle protesto edildi. Nikki Haley, Houston Üniversitesi’ndeki konuşmasına başlar başlamaz, üzerinde Filistin yazılı tişört giyen bir öğrenci ayağa kalkarak, “Nikki Haley, ellerinde kan var. Soykırıma katılmaya devam ediyorsun. Teröristlerin ve sömürgecilerin suç ortağısın” şeklinde tepki gösterdi. ABD’li diplomatı protesto eden öğrenciye salondan alkışlarla destek gelmesinin ardından çok sayıda öğrenci ayağa kalkarak, “Nikki, Nikki seri cinayet işlendiğini görmüyor musun? Nikki, Nikki gizleyemezsin soykırıma imza attın” sloganları attı. Protesto sonrası sosyal medyadan açıklama yapan öğrenciler, Haley’yi kendini “İsrail karşıtı sesleri susturmaya adamakla suçladı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 18:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48