banner15

Dahlan, Filistin için kadro kuruyor

İsrailli Hayom gazetesinde yer alan bir yazıda, "Orta Doğu'nun kiralık katili" olarak anılan BAE destekli Muhammed Dahlan'ın Mahmud Abbas sonrası Filistin siyasetine dönmeyi beklediği öne sürüldü.

Dahlan, Filistin için kadro kuruyor

İsrailli emekli General Moshe Alad, Hayom'daki yazısında, Muhammed Dahlan'ın, Filistin siyasetine dönmek için kadro kurmaya başladığını iddia etti.

Alad, yazısında “Filistin hükümetinde geri sayım başladı. Dahlan konusu öne çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Muhammed Dahlan kimdir?

Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinde 1961'de dünyaya gelen Dahlan, Fetih hareketi içindeki çalışmaları nedeniyle genç yaşta İsrail hapishaneleri ile tanıştı. Dahlan, girdiği İsrail hapishanelerinde İbranice öğrendi.

1993'teki Oslo Anlaşması'nın ardından Gazze'de oluşturulan 20 bin kişilik Filistin Önleyici Gücü' nün başına geçerek CIA ve Mossad'ın yanı sıra Arap ve Batılı istihbarat servisleriyle sürekli temas haline giren Dahlan, Filistin lideri Yasir Arafat ile rekabet etmeye başladı.

Dahlan'ın liderlik ettiği önleyici gücün hapishanedeki Hamas üyelerine işkence ettiği iddiaları ve elde ettiği güç nedeniyle Gazze'nin adı "Dahlanistan" olarak anılmaya başladı.

ABD ve İsrail ile "şüpheli" ilişkiler geliştiren Dahlan, İsrail'in Gazze'deki işgalini sürdürdüğü süre boyunca kanlı siyasi hamlelerle pozisyonunu daha da güçlendirmeye devam etti.

BAE Veliaht Prensi'nin danışmanı Dahlan hakkında 'kırmızı bülten' talebi
Dahlan'ın "kendi kontrolündeki özel ordusu için Hamas ve diğer İslami gruplara karşı kullanmak üzere ABD ve İsrail'den silah aldığı" iddiaları da büyük yankı uyandırdı.

İsrail'in 2005'te Gazze'den çekilmesi ve 2006'daki seçimlerin Hamas'ın zaferiyle sonuçlanmasının ardından Dahlan, Fetih Hareketi saflarında Hamas'a karşı "kanlı ve kirli bir iç çatışma" başlattı.

Hakkındaki "Arafat'ı öldürdüğü ve görevi süresince zimmetine geçirdiği paralarla bir servet elde ettiği" iddiaları nedeniyle Dahlan, 2011'de Batı Şeria'yı terk ederek BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye yerleşti.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48