banner15

Doğu Kudüs'te Filistinliler evsiz, yeni yerleşimlere onay

Doğu Kudüs’te yer alan 2 Filistinli ailenin evi buldozerle yıkıldı, Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da yaklaşık 100 zeytin ağacını kesti. İsrail Planlama ve İnşaat Yerel Komitesi'nin Doğu Kudüs'te 349 Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdiği iddia edildi

Doğu Kudüs'te Filistinliler evsiz, yeni yerleşimlere onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Doğu Kudüs’te yer alan 2 Filistinli ailenin evini yıktığı saatlerde yeni yerleşimlerin duyurusunu da yaptı.

İsrail'in Kudüs Belediyesi'nin, Kudüs'ün doğusundaki Sur Baher ve Beyti Hanuna semtinde bulunan 2 Filistinli aileye ait evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla buldozerle yıktığı belirtildi.

İsrail ekipleri, buldozer ve iş makinaları eşliğinde ilk önce Sur Baher mevkiine gelerek Mucahid Ebu Sarhan’ın 4 kişilik ailesi ile birlikte yaşadığı evi yıktı. Daha sonra Beyti Hanina semtinde 8 kişilik ailesiyle birlikte yaşayan Muhammed Sanduka’nın evi yerle bir edildi.

İsrail belediyesi tarafından hiçbir uyarı ve tebligat olmaksızın evlerinin yıkıldığını ileri süren ev sahipleri yıkıma tepki gösterdi. Çocukları ile birlikte sokakta kalan Filistinli aileler evlerinin yıkılışını üzülerek izledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evlerin yıktırılmasına tepki göstererek yıkma eylemini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail'in Cenevre Sözleşmesi'ni apaçık bir şekilde ihlal ettiği ve bu nedenle de uluslararası hukuk çerçevesinde cezalandırılması gerektiği belirtilerek, İsrail’in savaş suçu işlediği ifade edildi. 

Bu arada İsrail'in Doğu Kudüs'te 349 Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdiği öne sürüldü.

Yediot Ahronot gazetesinde yer alan bir habere göre, İsrail Planlama ve İnşaat Yerel Komitesi bugün Doğu Kudüs'te 349 Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdi.

Haberde, yerleşim birimleri inşaatının başlangıç tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail radyosu, İmar ve İskan Bakanlığı'nın geçen ay Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da bin 930 yeni konut inşasını öngören ihale açtığını belirtmişti.

İsrail'in Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetleri, barış sürecinin önündeki en önemli engeller arasında gösteriliyor.

Öte yandan, Yahudi yerleşimciler de Nablus kentine bağlı Yanun kasabasında yaklaşık 100 zeytin ağacını kesti.

Kesilen ağaçların yaşının bir asırdan fazla olduğu vurgulnırken, yerleşimcilerin ağaçları keserken elektrikli testereler kulladığı aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48