banner39

Doğu Kudüs'te gerginlik sürüyor

Kudüs'te bir Filistinliye ait aracın tramvaya dalması sonrası Filistinlilere yönelik baskıların artması sonucu başlayan gerginlik devam ediyor

Filistin 24.10.2014, 07:16 24.10.2014, 07:16
Doğu Kudüs'te gerginlik sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çıkan çatışmalarda 10 Filistinlinin göz yaşartıcı gazdan etkilendiği bildirildi.

Çarşamba akşamı Kudüs'te tramvay durağında bekleyen yolculara aracıyla çarpan Filistinli Abdurrahman eş-Şeludi'nin İsrail polisi tarafından vurulduktan sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gerginlik dün de devam etti.

AA muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, onlarca yüzü maskeli Filistinli genç, Doğu Kudüs'teki Silvan beldesine girmek isteyen İsrail güçlerine havai fişekler ve taşlarla karşı koymaya çalıştı. İsrail askerinin havai fişek ve taş atan gençlere göz yaşartıcı gazla karşılık vermesi sonucu 10 kişi gazdan etkilendi.

Görgü tanıkları, Doğu Kudüs'teki Şufat bölgesinde de çatışmaların yaşandığını aktardı.

Öte yandan, İsrail'in Kanal 2 televizyonu Kudüs'te yaşananları "Gerçek bir intifada" olarak niteledi. Televizyon, İsrail basınında analistlerin görüşlerine yer verildiğini ve analistlerin "Sivil intifada" olarak nitelendirdikleri olayların Doğu Kudüs'ten Batı Şeria'ya sıçrayabileceği uyarısında bulunduklarını aktardı.

Bu arada, çarşamba günü meydana gelen olay yerinde gösteri yapan ve yolu kapatmaya çalışan onlarca Yahudi yerleşimciden 12'sinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kudüs'te önceki gün bir aracın tramvay durağına girmesi sonucu 2'si ağır 8 kişi yaralanmış, 3 aylık bir bebek ise ölmüştü. Aracıyla durakta bekleyenlere çarptıktan sonra kaçmaya çalışan Filistinli aracın sürücüsü Şeludi ise İsrail güçleri tarafından vurulmuş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?