banner15

Ebru Özkan için özgürlük çağrıları 9'ncu gününde

Ziyaret için gittiği Kudüs'te İsrail askerlerince keyfi olarak gözaltına alınan Türk vatandaşı Ebru Özkan için sosyal medya ve sivil platformlardan özgürlük çağrıları devam ediyor

Ebru Özkan için özgürlük çağrıları 9'ncu gününde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail polisi tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alınan ve 11 Haziran'dan bu yana sebepsizce İsrail yönetimi tarafından hapiste tutulan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan için destek ve özgürlük çağrıları devam ediyor.

Ebru Özkan için özgürlük çağrısı yapan sanatçı Gamze Özçelik sosyal medya hesabı Twiter'dan yaptığı paylaşımda "Aynısı benim de başıma gelebilirdi" dedi.

Gazeteci- Yazar Demet Tezcan da Ebru'ya destek verenler arasında. Tezcan yaptığı paylaşımda, "Yıldırma politikasına karşı daha niceleri dirençle yazılmaya devam edecek...Bu, İsrail'in, kızlarımızdan, çocuklarımızdan korkusunun hikayesidir. Bu, bir genç yüreğin kavi duruşunun hikâyesidir. " dedi.

Yeni Şafak gazetes yazarlarından Yusuf Kaplan paylaştığı tweet ile "Ses ve Türkiye" çağrısında bulundu.

 

Kanal7 Televizyonu muhabirlerinden Semanur Sönmez Yaman Babalar günü'nde kızından ayrı düşen acılı babanın videosunu paylaşarak özgürlük çağrısı yaptı.

Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım da Ebru Özkan'ın özgürlüğü için ses  verenlerden.

 

Kadir Gecesi'ni geçirmek için gittiği Kudüs'ten dönerken İsrail polisi tarafından Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanında alıkonulan Ebru Özkan 8 Haziran’da ziyaret için gittiği Kudüs’ten dönmek üzereyken 11 Haziran tarihinde 16: 35 uçağına bindirilmeyerek İsrail askerlerince alıkonuldu. 

Ebru Özkan kimdir?

27 yaşında ve Sosyoloji bölümünden mezun.

Özel bir turla gezi amaçlı Kudüs’e giden Ebru Özkan, Kudüs ziyareti sonrası Türkiye'ye dönmek için Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı’nda bavullarını teslim etmesinin ardından İsrailli bir görevli tarafından durdurulmuş, görevlinin "İngilizce biliyor musun?" sorusuna "Hayır" cevabını vermesi üzerine başka hiçbir gerekçe gösterilmeden alıkonulmuştu.

Gruptaki diğer arkadaşlarının itirazlarına rağmen Özkan'ın geri dönüşüne izin vermeyen İsrailli yetkililer, Özkan'ın kısaca sorgulanacağını ve bir sonraki uçuşta İstanbul'a hareket edeceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48