banner39

El Halil'de gerginlik sürüyor, yaralılar var

İsrail askerlerinin El Halil'de alışverişe çıkan 17 yaşındaki Filistinli bir genci öldürmesi Filistinlilerin tepkisine yol açtı, İsrail güçleri bu sabah beş Filistinliyi yaraladı

Filistin 13.12.2012, 09:45 13.12.2012, 12:12
El Halil'de gerginlik sürüyor, yaralılar var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil şehrinde dün 17 yaşındaki bir Filistinliyi öldürmesi sonrası bölgede gerginlik sürüyor.

İsrail, şehre giriş ve çıkışları yasaklarken, dün gece şehirden sık sık silah sesleri geldiği aktarıldı. İbrahim Camii'ne girişin de İsrail tarafından yasaklandığı öne sürüldü.

Bu gelişmelerin ardından bu sabah İsrail güçleri ve Filistinli eylemciler arasında çatışma çıktı. 

İsrail polisinin Filistinlilere biber gazı fırlatması sonrası 5 Filistinli hastaneye kaldırıldı. 

Muhammed Selayime adındaki Filistinli genç, El-Halil'deki İbrahim Camisi yakınında İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu öldürülmüştü.

Filistin yönetimi, bir açıklamayla, cinayeti kınayarak, ''İsrail'deki aşırı sağcı hükümet, cinayet ve yıkımlar ile bölgeyi yeni bir şiddet sarmalına çevirmeye çalışıyor'' dedi.

Görgü tanıkları, Selayme'nin doğum gününü ailesiyle kutlamak için bazı ihtiyaçlarını almak üzere alışverişe çıktığını ancak vücuduna altı mermi isabet etmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybettiğini ifade etti.

İsrail, 151 Filistinlinin hayatını kaybettiği Gazze saldırısının ardından ateşkes anlaşmasına varılmasına rağmen Filistin'deki saldırgan tutumunu sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?