banner15

El Halil'de iki yerleşimci öldürüldü

El Halil şehrinde düzenlenen silahlı saldırıda iki İsrailli yerleşimci hayatını kaybetti

El Halil'de iki yerleşimci öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgali altındaki El Halil şehri yakınlarında düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimcinin öldürüldüğü bildirildi.

İsrail işgal ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "El Halil şehri yakınlarında bir araca açılan ateş sonucu iki İsrailli sivil hayatını kaybetti, bir İsrailli yaralandı" ifadesine yer verildi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin olay yerinden kaçtığı belirtilen açıklamada, İsrail askerlerinin bölgede arama başlattığı kaydedildi.

Filistinli kılığına giren İsrail askerleri dün El Halil'deki El-Ehli Hastanesi'nini basarak Azzam Şelalide isimli Filistinli bir yaralıyı gözaltına almış, yanındaki refakatçiyi de vurarak öldürmüştü.

BASKIN GÜVENLİK KAMERASINDA 

Hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan baskın görüntülerinde, takma sakal ve kefiye (baş örtüsü) giyerek Filistinli kılığına giren İsrail güçlerinin silah çektiği görülüyor. Bunun üzerine hastane çalışanları ve hastalar telaş içerisinde kaçışırken, ellerinde tabanca ve makineli tüfekler olan İsrailliler hastaların odalarına tek tek girerek arama yapıyor.

Ehli Hastanesinde çalışan sağlık görevlileri, 20 kadar İsrailaskerinin hastaneye baskın yapıp, Abdullah Şelalide adındaki genci ateş ederek öldürdüğünü ve Azzam Şelalide'yi de gözaltına aldığını bildirmişti.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik ciddi boyutlara ulaşırken, Ekimin başından bu yana 80'den fazla Filistinli öldürüldü. Bu son olayla birlikte aynı dönemde hayatını kaybeden İsrail vatandalarının sayısı da 12'ye yükselmiş oldu.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı yasa dışı kabul ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35