banner39

El-Hüseyni: Kudüs ortak başkent olursa sorun çözülür

Filistin'in Kudüs meselesinden sorumlu Bakanı Adnan El-Hüseyni İsrail'le Filistin arasındaki Kudüs sorununun çözülebileceğini ifade etti

Filistin 11.01.2014, 16:42 11.01.2014, 17:17
El-Hüseyni: Kudüs ortak başkent olursa sorun çözülür

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin'in Kudüs meselesinden sorumlu Bakanı Adnan El-Hüseyni, İsrail ve Filistin arasındaki Kudüs sorununun çözülebileceğini söyledi. Hüseyni Kudüs'ün doğusunun Filistin'in başkenti, batısının da İsrail'in başkenti olması durumunda sorunun çözüleceğini ifade etti.

Adnan El-Hüseyni Anadolu Ajansına verdiği özel röportajında, İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine değindi. Görüşmelerde birçok sorun olduğunu ve görüşmelerin bu sorunlardan dolayı defalarca tıkandığını belirten Hüseyni, bu sorunların başında Kudüs'ün geldiğini söyledi.

Kudüs 1967 yılında, İsrail tarafından işgal edilmişti. O tarihten bu yana İsrail Kudüs'te işgalci konumunda bulunuyor. Hüseyni İsrail'in Kudüs'ü işgal ettikten sonra, kendi kendine ilan ettiği Yahudi devletinin başkenti olduğunu iddia etmeye başladı. 

İsrail Kudüs'ün işgalinden sonra Batı Şeria'da da yeni yerleşim yerleri kurarak bölgeyi adım adım işgal etmeye başlamıştı. Kudüs'e de yeni yerleşim yerleri kuran İsrail birçok Filistinli'nin toprağını ve evini zorla gaspediyor.

Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal kabul edilen bir mekandır.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?