Eylem yaptıkları iddiasıyla 17 Filistinli gece baskını ile gözaltına alındı

İsrail askerleri işgal altındaki terör eylemlerine karıştıkları iddiasıyla Şeria'nın batısında 17 Filistinliyi gözaltına aldı.

Eylem yaptıkları iddiasıyla 17 Filistinli gece baskını ile gözaltına alındı

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Şeria'nın batısında çeşitli bölgelerine gece düzenlenen baskınlarda "terör eylemlerine karıştıkları" iddiasıyla 17 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu Filistinlilerin bölgedeki gözaltı merkezine sevk edildiği aktarıldı.

İşgal altındaki Şeria'nın batısında ve Kudüs'ün doğusunda sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Şeria'nın batısında ve Kudüs'ün doğusunda sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500'e yakını idari tutuklu, 220'si çocuk olmak üzere 5 binden fazla Filistinli bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39