banner39

Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

Bir grup fanatik Yahudi Kovid-19 nedeniyle 2 ayı aşkın süredir kapalı olan ve bu sabah ibadete açılan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlerken 4 Filistinli İsrail polisince gözaltına alındı

Filistin 31.05.2020, 10:57 31.05.2020, 12:59

Fanatik Yahudiler, işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda yer alan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 ayı aşkın sürenin ardından bu sabah yeniden ibadete açılan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. 

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail polisinin eşlik ettiği 75 fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe (Fas) Kapısı'ndan Harem-i Şerif'in avlusuna girdi. 

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlara açılmasından 3 buçuk saat sonra Siyonist askerler Aksa'ya "eşit" bir şekilde giriş sağlanması için yüzlerce Siyonistin girişine müsaade etti.

Mescid-i Aksa'da bulunan Filistinliler tekbir getirerek baskınlara tepki gösterirken, İsrail polisi 4 Filistinliyi gözaltına aldı. 

Bab'ul Rahme çevresi İşgal polislerince boşaltıldı. Aksa Muhafızları ise alanda Siyonistler'in alenen ibadet ettiğini aktardı. Birçok polis ve koruma eşliğinde Mübarek Aksa'ya girdiler.

Onlar Doğu kısmına 'girişlerini' sürdürürken, kısım Müslümanlardan tamamen arındırıldı.

Siyonistler Aksa'nın açıldığı ilk gün dahi varlıklarını gösterdiler. Radikal grupların hedefi olan Bab'ul Rahme Mescidi, Aksa'nın Doğu kısmı, etrafında toplandılar.

Bu arada Kovid-19 nedeniyle 22 Mart'tan bu yana kapalı olan Mescid-i Aksa bu sabah ibadete açılmıştı. 

Aşırı sağcı Yahudi gruplar, dün sosyal medya üzerinden Mescid-i Aksa'ya baskın çağrıları yapmıştı. 

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Kaynak :AA, Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?