Fayyad: Hiç bu kadar marjinalleşmemiştik!

Filistin Yönetimi Başbakanı, Arap Baharı, Euro bölgesi kriz ve ABD seçimlerinin Filistin davasını gündem dışına itmesinden rahatsız ve batıya öfkeli...

Fayyad: Hiç bu kadar marjinalleşmemiştik!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Yönetimi Başbakanı Salam Fayyad'a göre Filistin davası hiç bugün olduğu kadar marjinalleşmemişti.

Arap bahar, Euro krizi ve ABD seçimlerine yönelik uluslararası odaklanmayı gerekçe gösteren Feyyad, Filistinli liderlerin "büyüyen bir savunmasızlık yolunda" olduğunu söyledi.

İngiliz İndependent ile röportajında Filistin Başbakanı, uluslararası hukuku ve dokuz yıl önce kabul edilen Yol Haritası kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal eden İsrail'i "ciddiye" almayan batıyı sert şekilde eleştirdi.

'Marjinalleşmenin' bugün Filistin devleti yolunda ilerlenebilmesi için "en büyük engel" olduğunu ilan eden Fayyad, Filistin Yönetimi'nin mali kriz ve Filistinliler'in güven kaybı gibi nedenlerle zarar gördüğü uyarısında da bulundu.

İsrail Savunma Bakanlığının "çirkin bir bahaneyle" Batı Şeria topraklarında yeni bir işgal hazırlığında olduğunu hatırlatan Fayyad, Yatta'daki Filistinliler'in evsiz bırakılacağını söyledi.

"Bu inanılmaz bir haksızlık. Her türlü yıkıma karşıyız ama burada bir topluluğun toptan ortadan kaldırılmasından bahsediyoruz" ifadesini kullanan Fayyad, ABD, AB, Rusya ve BM'nin "barış sürecinin yeniden başlatılması gibi imkansız gibi görünen" bir işle uğraştığını kaydetti. Bu anlamsız çaba uğruna işgal altındaki Batı Şeria'da yerleşim yerlerinin genişlemesi ve Filistin topraklarına İsrail askerlerinin gece baskınları gibi ihlallerin görmezden gelindiğine dikkat çekti.

Bugün Londra'da İngiliz Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ile buluşacak olan, İsrail'in Batı Şeria ve Ürdün Vadisi'ndeki askeri varlığını artırma çabalarının gölgesinde iki devletli bir çözüm başlığıyla masaya oturmanın anlamsızlığından bahsetti.

Fayyad, uluslararası toplumun İsrail'e doğrudan "Doğu Kudüs dahil, 1967'de işgal edilen Filistin topraklarında tam egemen bir devletin ortaya çıkmasını çözüm olarak destekliyor musunuz?" sorusunun açıkça sorulmasını istedi.

"Eğer cevabı evetse yerleşim birimlerinin genişletilmesi, yerleşimci terörü ve diğer şiddet uygulamalarını açıklamaları çok zor olacak" diyen Fayyad, Filistinlilere, mülklerine, tarım arazilerine ve camilere yönelik saldırıların son bir yılda yüzde 150 oranında arttığını söyledi.

Fayyad'ın asıl endişesi ise gelecekle ilgili. Üçüncü bir intifada konusunda konuşmak istemese de, Fayyad "insanlara inandırıcı ve ikna edici cevaplar verilemediği zaman... Bu gerçekten bir tehlike bölgesi. Bir intifadanın bugün veya yarın veya ertesi gün mü olacağı konusunda spekülasyon gerekmiyor. Bu olmadan da artan bir siyasi savunmasızlık yolunda ilerliyoruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39