Filipinler'de şimdi de emniyet müdürü kaçırıldı

Filipinler'de isyancılarla rehine konusunda görüşmek isteyen emniyet müdürü kaçırıldı...

Filipinler'de şimdi de emniyet müdürü kaçırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'in güneyindeki Zamboanga kentinde Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi mensuplarının şimdi de emniyet müdürünü kaçırdığı bildirildi.

Yetkililer, rehine krizi nedeniyle örgüt ile ordu arasında çatışmaların devam ettiği Zamboanga bölgesinin emniyet müdürü Jose Chiquito Malayo'nun, isyancıları teslim olmaya ikna çabaları sırasında kaçırıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Mar Roxas yaptığı açıklamada, yakın bir adaya götürülme ihtimali bulunan Malayo'yu kurtarma operasyonunun devam ettiğini ifade etti.

Ordu tarafından iki haftadır yürütülen operasyonlarda şimdiye kadar 114 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği, bölgede hala 100'e yakın isyancının bulunduğunu ve operasyonun tüm rehineler kurtarılana ve bölge silahlı gruplardan arındırılana dek devam edeceği kaydedildi. Yüzden fazla rehineden 78'i kurtarılmıştı.

Bu arada Filipinler Ordu Sözcüsü Yarbay Ramon Zagala, AFP'ye yaptığı açıklamada isyancılara teslim olması için çağrı yaptı.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, 8 Eylül'de belediye binasını ele geçirmeye çalışmış, girişimlerinin güvenlik güçleri tarafından engellenmesinin ardından 5 köyde 100'den fazla kişiyi rehin almıştı.

1996 yılında hükümetle barış anlaşması imzalayan Moro Ulusal Cephesi, ülkenin güneyinde Müslümanlar için özerk bölge oluşturma sözüne bağlı kalmamakla suçladığı hükümete karşı silahlı mücadeleyi sürdürme kararı almıştı.

Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip Zamboanga kentindeki çatışmalar nedeniyle 850'den fazla evin yıkıldığı ve yaklaşık 82 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39