banner15

Filistin B'Tselem STK'sı yasal mücadelesine devam edecek

Filistin'de aktif olarak çalışmalar yürüten STK B'Tselem, İsrail yasalarına uygun Filistin'de yaşanan uygunsuzluklarla mücadele etmeye tüm engellemelere rağmen devam edeceklerini açıkladı

Filistin B'Tselem STK'sı yasal mücadelesine devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun doğrudan açıklamalarının hedefi olan İsrailli B'Tselem insan hakları örgütünün sözcüsü Kerim Cubran İsrail'de karşılaştıkları sorunları anlattı.

Cubran TRT Avaz'a verdiği röportajda, "Filistinlilere yönelik gözaltılar ve yerleşim inşaatları gibi İsrail politikalarının devam etmesi bizim çok uzun zamandır savaştığımız bir konu. Neredeyse hiçbir gelişme yok. Biz de artık işgalin, yerleşimlerin ve tüm diğer haksızlıkların sona ermesi için bir adım atmaya karar verdik ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden gelen teklifi kabul ettik. Güvenlik Konseyi'ne de kendi görevlerini hatırlatmak için bir fırsat oldu bu. İşgalin sorumlusu İsrail olabilir ancak uluslararası sessizlik de buna katkı sağlıyor. Biz işgalin bitmesini 50 yıl daha beklemek istemiyoruz."dedi.

"Alacağımız tepkilerin farkındaydık elbette. Bize karşı özellikle de sağ kanattan bir kampanya yürütülmesini bekliyorduk. Ama Netanyahu'dan böylesine bir açıklama beklemiyorduk açıkçası. B'Tselem örgütüne doğrudan saldırdı, bizi halüsinasyon görmekle suçladı ve yok etmekle tehdit etti. Biz de yanıtımızı verdik. Eğer bizim ve BM'nin bu konuda halüsinasyon gördüğünü düşünüyorsa bu kendi sorunu. Biz bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Biz İsrail hakkında değil, Filistin hakkında konuşuyoruz. İhlaller sona erene kadar da bunu yapmakta özgürüz." diyen Cubran sözlerine şöyle devam etti:

"BİZİ DESTEKLEYEN YAHUDİLER DE VAR"

"İsrail'de bir yasa var, zorunlu askerlik yapmayı reddeden ya da bu görevi yerine getiremeyecek olan gençler bunun yerine uluslararası toplum enstitülerinde ya da diğer sivil toplum örgütlerinde çalışabiliyor. Betselem olarak biz de uzun bir bekleyişten sonra buna dahil olduk. Ancak son Gazze savaşı'nda bizim bu lisansımızı elimizden almaya,bizi engellemeye çalıştılar. Tıpkı Netanyahyu'nun son konuşmasında söylediği gibi. Önceli yıllarda Liberman da finansal desteğimizi kesmekle tehdit etmişti. İnsan hakları örgütlerinin yurtdışından destek alabilmesine ilişkin yasa da sınırlandırıldı. Ama korkmuyoruz. Netanyahu söylediği gibi bizi bu haktan mahrum bırakamaz diye düşünüyorum çünkü tüm işleyişimiz uluslararası kanunlara uygun. Tabii eğer İsrail'de bununla ilgili bir yasa değişikliği yapmazlarsa. Bizim politikamız ve amacımız çok net; İsrail'de uygulanan yasalara, örgütlere yönelik baskıya rağmen bizi destekleyen insanlar var. Aralarında az sayıda da olsa Yahudiler var. Bu bizim için yeterli. İşgal altında hayatlarımızı daha iyi hale getirmeye değil, işgali bitirmeye çalışıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48