banner39

Filistin'de geçici yargı krizi, Abbas Yüksek Yargı Konseyi'ni feshetti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, yargıçların emeklilik yaşını 60'a düşürme ve Yüksek Yargı Konseyi'ni feshederek bir yıl süreyle görev yapacak geçici yargı konseyi oluşturma kararı, Filistin kamuoyunda temkinle karşılandı.

Filistin 22.07.2019, 09:02
Filistin'de geçici yargı krizi, Abbas Yüksek Yargı Konseyi'ni feshetti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, yargıçların emeklilik yaşını 60'a düşürme ve Yüksek Yargı Konseyi'ni feshederek bir yıl süreyle görev yapacak geçici yargı konseyi oluşturma kararı, Filistin kamuoyunda temkinle karşılandı.

Anayasa uzmanları, Abbas'ın aldığı kararın yargıya müdahalenin önünü açmasına neden olabileceğine dikkat çekerek uyardı.

Filistin Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Geçici Yargı Konseyi görev tanımında şunlar yer alıyor:

Mahkeme heyetlerini yeniden şekillendirme,

yargının görevlerini yerine getirme,

yargı reformu için gerekli kanun tasarılarını hazırlama,

vatandaşların yargıya olan güvenini yeniden tesis etmek ve dava sürelerini kısaltma.

Yargıda reform

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Abbas'ın yargıyla ilgili aldığı kararın gerekçesi şu şekilde sıralanıyor:

Mevcut Yüksek Yargı Konseyi'nin yargıda hızlanan çöküşü durdurma, düzeltme ve geliştirmede başarısız olması.

Yargının işleyişi ve davaların uzunluğu sebebiyle kamuda yargıya olan güvenin giderek düşmesi.

Bir yıl süreyle görev yapacak geçici yargı konseyinin başına Eski Yüksek Mahkeme ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı İsa Ebu Şerar getirildi.

Konsey üyeleri arasında Eski Yüksek Mahkeme üyesi Azmi Tancir, Yüksek Mahkeme üyesi Selva es-Sayed, Temyiz Mahkemesi Başkanı Huseyin Ubeydat, Temyiz Hakimi Abdulkerim Hanun, Başsavcı ve Adalet Bakanı Yardımcısı bulunuyor.

Independent Arabia'dan Halil Musa'nın haberine göre Filistin lideri Mahmud Abbas'ın kararname yoluyla aldığı kararların arkasında, halkın yargının işleyişinden memnun olmaması yatıyor . 

Independent Arabia'ya konuşan anayasa uzmanları, feshedilen Yüksek Yargı Konseyi'nin yargı reformlarını gerçekleştirme irade ve isteğine sahip olmayışını yürütme organının yargıya müdahalesine zemin hazırladığını söylediler. 

Uzmanlara göre, “Yüksek Yargı Konseyi'ndeki yargıçların yargının ıslahı noktasında birçok girişimi başarısızlıkla sonuçlandı” ve “reform çalışmalarının başlaması için bu yargıçların emekliye ayrılması şarttı.”

Uzmanlar, eski yargıçların yargı reformu konusunda duyduğu isteksizliğin yürütme organının Yüksek Mahkeme'nin kararlarını etkilemesine neden olduğunu belirtiyorlar.

Aynı uzmanlar Yüksek Mahkeme'nin felç olduğunu ve geçen yıl aldığı kararların yüzde 95'inde yürütme organının müdahalesi bulunduğunu ifade ettiler.

Abbas'ın yargıçların emeklilik yaşını 60'a düşürme kararı ise çoğu Yüksek Mahkeme yargıcı olan 48 yargıcın emekliye ayrılmasıyla sonuçlandı.

Yargı Bağımsızlığı ve Hukukun Üstünlüğü için Ulusal Yürütme Kurulu Direktörü Macid Aruri, Independent Arabia'ya yaptığı açıklamada, “Abbas'ın Yüksek Yargı Konseyi'ni feshederek yerine geçici yargı konseyi kurmasına emsal teşkil edecek bir uygulama yok çünkü bu anayasaya aykırı” ifadelerini kullandı.

Ancak Aruri, seçilmiş meclisin olmadığı bir ortamda Abbas'ın “geçici adalet seçeneğine başvurabilme imkanına sahip olduğunu” söyledi.

Aruri, geçici konseyin gerçekten yargıyı ıslah etme amacıyla mı yoksa Başkan Abbas'ın yargı üzerinde tahakküm kurmak için mi kurulduğunu anlamak için, konseyin önümüzdeki haftalarda alacağı kararları takip etme çağrısında bulundu.

Filistin Adalet Bakanı Muhammed Eş-Şelalde, Abbas'ın aldığı kararların bağımsız ve adil bir yargı organının inşasını hedeflediğini belirtti.

Şelalde, “Geçici konsey, mahkeme heyetlerini yeniden şekillendirme görevini yerine getirerek, yargının güvenirliğine gölge düşüren yargıçların uzaklaştırılmasını sağlayacak” dedi.

Yürütme organının yargının yetkilerine müdahalesiyle ilgili eleştirileri reddeden Şelalde, “Başkan Abbas kararlarını Filistin halkının yüksek çıkarlarından hareketle alır” ifadesini kullandı.

Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Müdürü Ammar Ed-Devik de, Abbas'ın toplumdan gelen yargı reformu taleplerine kulak vererek söz konusu kararları aldığını söyledi. Ancak Devik, konseyin alacağı kararların takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Devik, geçici konseyin yapacağı atamalarda siyasi parti üyeliğini değil liyakat esasını gözetmesi gerektiğini belirterek, yürütme organının yargı üzerindeki etkisini kısıtlayacak sınırlamaların getirilmesini ümit ettiğini söyledi.

Yargı Islahı ve Korunması için Ulusal Koalisyon, yaptığı açıklamada, geçici konseyin yargı reformlarının hayata geçirilmesinde gerçek bir fırsat olmasını arzu ettiklerini ancak konseyin görevlerini yerine getirirken bir dizi kural ve denetime tabi tutulması gerektiğine dikkat çekti.

Koalisyon, yürütme organı ve güvenlik birimlerinin yargıya müdahalesini engellenmesi, yargıçları dış veya iç müdahaleye karşı koruyacak tedbirlerin alınması ve yapılan müdahalelerin cezalandırılmasını sağlayacak bir mekanizmanın inşa edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Koalisyon ayrıca hakim ve savcıların vereceği kararlarda liyakat, profesyonellik, güvenirlik ve bağımsızlık ilkelerinin esas almalarını sağlayacak ortamın sağlanması gerektiğini kaydetti.

Koalisyonun açıklamasında Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki yargının mümkün olan en kısa sürede birleştirilmesi için belirli bir plan ortaya konulması talep ediliyor. Aynı şekilde atama ve terfilerde herhangi bir siyasi çıkar gözetmeksizin şeffaflık ve dürüstlük kriterlerine uyulması gerektiği belirtilen açıklamada, yapılacak yargı reformlarında Yüksek Mahkeme yapılanmasının yeniden gözden geçirilmesi talebi dile getiriliyor.

Kaynak: Independent Arabia, Time Türk

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?