Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan 11 yıl sonra ilk

Filistin Devlet Başkanı Abbas, taziye ziyareti için BAE'ye gitti. Bu ziyaret Abbas'ın 2011'den sonra bu ülkeye yaptığı ilk ziyaret olarak dikkatleri çekiyor.

Filistin 15.05.2022, 21:09
Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan 11 yıl sonra ilk

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefatından dolayı yeni Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a taziye ziyaretinde bulunmak üzere Abu Dabi'ye gitti.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre Abbas, başkanlık ettiği Filistin heyetiyle birlikte gittiği BAE'de, yeni Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a ülkesi adına taziyelerini iletti.

Abbas ayrıca, Devlet Başkanı olarak seçilmesinden dolayı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ı tebrik etti.

Haberde, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın, BAE'yi 2011'den sonra ilk defa ziyaret ettiği bildirildi.

BAE'nin 2011'de, Abbas'ın liderliğine meydan okuyan Filistinli siyasi figür Muhammed Dahlan'a kapılarını açmasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. İsrail ile 2020'de ilişkilerini normalleştirme anlaşması imzalamasının ardından Filistin yönetimi, BAE'yi eleştirmişti.

BAE'nin 74 yaşındaki Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan, 13 Mayıs'ta vefat etti. Muhammed Bin Zayid, devletin 7 emirliğinden oluştan BAE Yüksek Konseyi tarafından dün yeni Devlet Başkanı olarak belirlendi.

BAE Devlet Başkanı olarak 2004'te tahta çıkan Halife bin Zayid, 2014'te felç geçirmiş ve bu tarihten itibaren Devlet Başkanlığı rollerinde daha geride bir rol oynamıştı. Abisinin geçirdiği felcin ardından Muhammed bin Zayid, ülke idaresinde fiili lider haline gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?