banner39

Filistin Dışişleri Bakanlığından İsrail'e sert tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, "Filistin yönetiminin çökme" olasılığına dair yaptığı görüşmelere tepki gösterdi.

Filistin 05.01.2016, 23:34 05.01.2016, 23:34
Filistin Dışişleri Bakanlığından İsrail'e sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Filistin yönetiminin çökmesi ihtimaline karşı görüşmeler yapmasını eleştirerek, İsrail'i "timsah gözyaşları dökmekle" suçladı.

Bakanlıktan yayımlanan yazılı açıklamaya göre, İbranice yayın yapan medya organlarında, son günlerde yer alan raporlarda, İsrail hükümetinin geçen kasım ayından beri "Filistin yönetiminin çökme olasılığı"na karşı bir dizi görüşmeler yaptığı belirtildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yayımlanan söz konusu açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun geçen pazar günü gerçekleşen bakanlar kurulu toplantısından sonra sarf ettiği "İsrail, Filistin yönetiminin çöküşünü mümkün olduğunca önlemelidir. Ancak aynı zamanda böyle bir şeyin gerçekleşmesi ihtimaline karşı hazırlanmalıdır" ifadesi hatırlatılarak, şöyle denildi:

"Bu görüşmeler uluslararası toplumu hiçe saymaktır. Ayrıca Netanyahu'nun Filistin halkının başarılarına ve haklarına karşı yaptığı sistemli yalan, kışkırtma ve aldatma operasyonudur. Netanyahu, Filistin yönetimini yıkmaya, zayıflatmaya, baltalamaya ve yetkilerini almaya çalışıyor. Bunların hepsi Filistin tarafındaki barışçıl ve müzakere yanlısı akımı zayıflatıyor. Aynı zamanda Netanyahu timsah gözyaşları dökerek, Filistin yönetiminin varlığını sürdürmesi konusunda ısrarcı olduğunu iddia ediyor."

Filistin Dışişleri Bakanlığının, mevcut durumun kötüleşmesinden ve olanlardan İsrail'i sorumlu tuttuğu vurgulanan açıklamada, İsrail'in timsah gözyaşları döktüğü ifade edilerek, "Filistin yönetimi milli bir projedir. Aynı zamanda, Filistin halkı için tarihi bir başarıdır ve ebedi olacaktır" denildi.

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları Ahmed sağ kurtulabilmişti. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında çok sayıda kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

 

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?