banner39

Filistin ekonomisi can çekişiyor

İsrail'in kısıtlamaları dolayısıyla zor günler geçiren Filistin ekonomisi için yıl sonuna kadar bir milyar dolar gerekiyor

Filistin 23.03.2012, 11:04 23.03.2012, 11:04
Filistin ekonomisi can çekişiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brüksel'de düzenlenen bağışçı ülkeler toplantısında konuşan Filistin başbakanı Selam Fayyad, Filistin'in bütçesini toparlaması için yaklaşık bir milyar dolara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Düzenlenen basın toplantısında Fayyad: "Şu anki giderlerimizi karşılamak ve oluşan boşluğu doldurmak için en geç bu yılın sonuna kadar en az 950 milyon dolara ihtiyaç duymaktayız. Eğer bunu karşılayamazsak Filistin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaktır." dedi.

Toplantıya başkanlık eden Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr da Filistin'deki ekonomik durumun tehlikeli bir duruma ulaştığını söyleyerek, tüm bağışçı ülkelere sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Filistin ekonomisinin İsrail engeli yüzünden çöküntüye uğradığını ekleyen Gahr, şu anda bağışçı birçok ülkenin de ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

Uluslararası Para Fonu ( IMF) da geçen cumartesi, tüm bağışçı ülkeleri Filistin için toplanmaya ve gereken sorumluluğu yerine getirmeleri noktasında çağrıda bulunmuştu.

Uluslararası yardımların kesilmesi Filistin yönetimini ve ülkeyi de zor durumda bırakıyor. Özellikle genel sektörde maaşlarda kısıtlamaya gidilmesi ve fakir ailelere sunulan yardımların azalması bölgenin ulaştığı tehlikeli boyuta işaret ediyor.

Brüksel'de yapılan toplantı çerçevesinde bir rapor hazırlayan IMF, Filistin bütçesindeki ana sorunun İsrail'in kısıtlamalarından kaynaklandığını açıklayarak, uluslararası yardımların azalmasıyla son yıllarda Filistin'de elde edilen kazanımların tehdide uğraması noktasında uyarıda bulunuyor.

Filistin'e yapılan yardımların büyük bir kısmı, ABD, AB ve Arap ülkelerinden özellikle de körfez bölgesinden geliyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?