banner39

Filistin esnafı, tutuklular için kepenk kapattı

Filistin'de esna, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklulara destek için bugün kepenk açmadı

Filistin 08.06.2014, 11:52 08.06.2014, 11:52
Filistin esnafı, tutuklular için kepenk kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'de Batı Şeria esnafı, 46 gündür açlık grevi yapan İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklularla dayanışma için kepenk kapattı.

Filistin Esirler Yüksek Komitesinin çağrısı üzerine bugün Batı Şeria'daki birçok kent ve beldede esnaf iş yerlerini açmadı.

İnsan Hakları aktivisti İsam Ebubekir, esnafın gerçekleştirdiği eylemin, tüm Filistinlilerin tutukluların yanında olduğunu gösteren açık bir mesaj olduğunu ifade ederek, "Sokaklarda gerçekleştirilen bu kepenk kapatma eylemiyle Filistinliler, cezaevlerinde açlık grevinde bulunan tutukluların davasının tüm Filistinlilerin davası olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

Ramallah'ta giyim mağazası işleten İbrahim İsa ise Filistinliler için büyük bir tehlike olan İsrail'in "idari tutuklama uygulaması"na karşı çıkmak ve açlık grevinde olan tutuklularla dayanışma için kepenk kapattıklarını söyledi.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan süresi 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İsrail hapishanelerindeki "idari tutuklu" 120 Filistinli, bu uygulamayı protesto için Nisan ayında açlık grevine başlamıştı. Eyleme İsrail hapishanelerindeki diğer Filistinli tutuklular da zaman zaman destek veriyor.

Filistin Hükümeti Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail cezaevlerinde 5 bin 271 Filistinli tutuklu bulunuyor. 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?