banner39

Filistin, fanatik Yahudilerin baskın çağrılarına karşı uyardı

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada fanatik Yahudilerin İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal yıl dönümü dolayısıyla Mescid-i Aksa’ya toplu baskınlar düzenleme çağrıları yaptığına dikkat çekildi.

Filistin 09.05.2021, 20:04
Filistin, fanatik Yahudilerin baskın çağrılarına karşı uyardı

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail resmi makamları, işgal devletinin Kudüs’teki belediyesi ve aşırı sağcı Yahudi yerleşimci derneklerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün cadde ve sokakları ile Eski Şehir beldesinde provokatif yürüyüş çağrılarına karşı uyarıda bulunuyoruz.” denildi.

Açıklamada, fanatik Yahudilerin “Kudüs’ün Birliği Günü” olarak isimlendirdikleri, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal yıl dönümü münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya toplu baskınlar düzenleme çağrıları yaptığına dikkat çekilerek, İsrail hükümeti “terörist Yahudi örgütlerin” bu baskınlarda daha geniş yer almalarına destek vermekle suçlandı.

İsrail’in Doğu Kudüs’ü Yahudileştirme çalışmalarını hızla sürdürdüğü ve Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal olarak bölme çalışmalarını güçlendirdiğine işaret edilen açıklamada, fanatik Yahudi derneklerinin daha çok genç Yahudi nesillerin Harem-i Şerif’e baskın düzenlemesine katılımını sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Filistin Yönetimine bağlı Kudüs’teki Müslüman ve Hristiyan Mukaddesatına Destek Heyeti Başkanı Hanna Nasır, İsrail’in Harem-i Şerif’te Yahudilere ibadet etme imkanı sağlayarak Mescid-i Aksa’nın statüsünü değiştirmeye çalıştığını belirtti.

Nasır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Fanatik Yahudilerin çağrısı, işgal devletinin Mescid-i Aksa’da Yahudilerin ibadetini daimi hale getirme çabalarını teyit ediyor.” dedi.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın birleşik Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını hatırlatan Nasır, fanatik Yahudilerin bu kutlama ve baskınlarla İsrail’in Doğu Kudüs’teki egemenliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Aşırı sağcı fanatik Yahudi gruplar İbrani takvimine göre kutladıkları, İsrail’in 1967’deki Doğu Kudüs’ün işgalinin bu yıl ramazanın 28. gününe denk gelen "Kudüs Günü" olarak adlandırdıkları 10 Mayıs Pazartesi günü Mescid-i Aksa'ya büyük bir baskın düzenleyeceklerini açıklamıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşananlar

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

İsrail polisi, 7 Mayıs'ta teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi nedeniyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail polisinin Filistinlilere dünkü müdahalesinde ise 90 kişi yaralanmış, Filistin Kızılayı yaralananlar arasında bir yaşında bebek ve çocukların da olduğunu açıklamıştı.

Bugün sabah namazı sonrası İsrail polisi, Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate yine plastik mermi ve ses bombaları ile müdahale etmiş, 10 kişiyi yaralamıştı.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?