banner39

Filistin: Gazze'nin yeniden imarı için baskı lazım

Filistin Çalışma ve İskan Bakanı Hasayine, "BM dünyadaki tüm ülkeleri temsil ediyor. Bu nedenle Gazze'nin yeniden imarı için yardım taahhüdünde bulunan ülkelere ciddi baskı yapması gerekir" dedi.

Filistin 29.01.2015, 00:36 29.01.2015, 09:26
Filistin: Gazze'nin yeniden imarı için baskı lazım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Çalışma ve İskan Bakanı Mufid Muhammed el-Hasayine, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA), Gazze'ye yardım taahhüt eden ülkelere, sözlerini yerine getirmeleri konusunda baskı yaptığını söyledi.

Hasayine, "Bakanlık olarak, Gazze'nin yeniden imarı hususunda UNRWA ile devamlı temas halindeyiz. Konferansa katılan ülkelere mali yükümlülüklerini yerine getirmeleri hususunda baskı yapıyoruz" dedi.

UNRWA'nın, konferansa katılan ülkelere verdikleri "finansal yardım sözü"nü yerine getirmeleri konusunda baskı yaptığını belirten Hasayine, "UNRWA'nın ödenek yetersizliği nedeniyle yardımları durdurmasının devam etmesi sonucu, insani felaketle karşı karşıya kalırız" diye konuştu.

Hasayine ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a çağrıda bulunarak, "BM dünyadaki tüm ülkeleri temsil ediyor. Bu nedenle Gazze'nin yeniden imarı için yardım taahhüdünde bulunan ülkelere ciddi baskı yapması gerekir" ifadesini kullandı.

UNRWA'dan dün yapılan açıklamada, "İsrail'in son saldırılarında evleri yıkılan aileler için yapılan yardımlar ve kira ödemeleri, fonların tükenmesi nedeniyle durdurmak zorunda kaldık" denilmişti.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te Gazze'ye başlattığı ve 51 gün süren son saldırılarında 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmış ve yaklaşık 92 bin bina zarar görmüştü.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim'de gerçekleştirilen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansta, katılımcı ülkeler tarafından, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?