Filistin İsrail'i BM'ye şikayet etti

Filistin, İsrail'i işgal atındaki topraklardaki askeri saldırılarını artırdığı ve Filistinlilerin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle BM'ye şikayet etti

Filistin İsrail'i BM'ye şikayet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin, işgal altındaki topraklarında İsrail'in düzenlediği hava saldırılarını BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etti.

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur tarafından BM Güvenlik Konseyi başkanlığına sunulan mektupta, İsrail'in işgal atındaki topraklardaki askeri saldırılarını artırdığı ve işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin insan haklarını ihlal ettiği belirtildi.

Özellikle Gazze Şeridi'ne düzenlenen hava saldırılarında aralarında çocukların da yer aldığı sivillerin hayatını kaybettiğini vurgulayan Mansur, bu saldırıların bölgedeki tansiyonu artırarak bir şiddet kısır döngüsüne girilmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Son iki hafta içinde Gazze Şeridi'nde sivillerin yaşadığı bölgelere her gece İsrail'in hava saldırısı ve top atışı düzenleyerek uluslararası hukuku ihlal ettiğini kaydeden Mansur, mektubunda saldırılarda hayatını kaybedenlerin isimlerine ve öldürüldükleri mevkilere yer verdi.

"BMGK, SORUMLULARI YARGI ÖNÜNE ÇIKARSIN"

Mansur, İsrail'in Filistinlilere karşı toplu cezalandırma yöntemini seçtiğini ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 575 kişiyi gözaltına aldığını belirterek, gözaltına alınanlar arasında 24 siyasetçinin de bulunduğunu kaydetti.

Saldırılar ve Filsitinlilerin evlerine yapılan hukuksuz baskınlar sırasında yaşanan can kayıpları dolayısıyla İsrail'i kınadıklarını dile getiren Mansur, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplumun suç işleyen İsraillilerin hesap vermesini temin etmesini istedi.

Gazze Şeridi'ndeki "insanlık dışı ve hukuksuz" ablukanın da kaldırılmasını ve 1,7 milyon kişinin toplu şekilde cezalandırılmasının sonlandırılmasını talep eden Mansur, uluslararası hukuk çiğnenirken BM Güvenlik Konseyi'nin işlevsiz kalamayacağını vurguladı.

Mansur'un, mektubun BMGK'nın 15 üyesine de dağıtılarak gerekenin yapılmasını istemesine rağmen İsrail'e her durumda koşulsuz destek verdiğini belirten ABD'nin, Konsey'den herhangi bir eylem kararı alınmasına izin vermesi beklenmiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 08:11
YORUM EKLE

banner33

banner37