banner15

Filistin topraklarından İsrail'e girişler kapandı

İsrail, Simhat Tora bayramı nedeniyle Filistin topraklarından İsrail'e girişleri kapattı

Filistin topraklarından İsrail'e girişler kapandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Yahudilerin bir yıllık toplu Tora okuma döngüsünün sona erdiğini ve yeni döngünün başladığını işaret eden Simhat Tora bayramı nedeniyle Filistin topraklarından İsrail'e girişleri kapattığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Simhat Tora bayramı dolayısıyla bu akşamdan itibaren çarşamba akşamına kadar Gazze ve Batı Şeria'dan İsrail topraklarına girişlerin kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, yalnızca İsrail makamlarıyla koordinasyon içinde bazı insani durumlar için geçişe izin verileceği ifade edildi.

İsrail, Yahudi bayramlarını gerekçe göstererek Gazze ve Batı Şeria'dan girişleri kapatıyor. Bu durum İsrail içinde çalışan işçiler başta olmak üzere birçok Filistinlinin hayatını olumsuz etkiliyor.

Yahudiler, ay başında İbrani takvimine göre yılbaşı olan Roş Aşana'yı, geçen hafta Tevrat’a göre İbrani takviminin en önemli günü olan Yom Kippur'u (Kefaret günü), bu hafta ise Sukot Bayramı kutlamıştı. Bu süreçte belli bir süre Gazze ve Batı Şeria’dan İsrail tarafına girişler durdurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 22:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35