'Filistin Ulusal Gençlik Konseyi' kuruldu

Amman'daki Arap Bölgesel Gençlik İstişare Toplantısı'nda, Filistin Ulusal Gençlik Konseyi'nin kurulduğu ilan edildi.

'Filistin Ulusal Gençlik Konseyi' kuruldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onursal başkanlığını yaptığı, Kudüs - İİT Gençlik Başkenti program kapsamında, İİT Gençlik Forumu tarafından düzenlenen Filistinli Gençlerle Dayanışma Uluslararası Kampı'nın sonucu olarak Filistin Ulusal Gençlik Konseyi kuruldu.

İstanbul Merkezli İİT Gençlik Forumu'nun düzenlediği ve 5 gün süren eğitimler ve çalıştaylar süresince, Filistin'den gelen 50'den fazla gencin katılımıyla Filistin Ulusal Gençlik Konseyi'nin kurulması için yoğun çaba sarf edildi.

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu'nun (İKGF-Dİ) inisiyatifiyle çalıştayların sonunda tarihi bir adım olarak Batışeria, Gazze, Kudüs ve diasporalı Filistinli gençlerin şemsiye kurumu olacak Filistin Ulusal Gençlik Konseyi kuruldu.

İstişare toplantısında proje hakkında konuşan İKGF-Dİ Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, Filistin Ulusal Gençlik Konseyi'nin kurulmasının Filistin'de ulusal birlik ve diyaloğun sağlanması açısından önemini vurguladı.

Büyükelçi İskandarov, katılımcıları tarihi bir başarının parçası oldukları için tebrik etti.

Filistin Devleti Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Direktörü Mohammed Subaihat ile ISESCO Temsilcisi ve etkinliğin Ürdün iş birlikçisi Gençlik İnovasyon Forum Yöneticisi Ali Haddad, İKGF-Dİ'ye Filistin davası ve Filistinli gençler için verdiği destek ve çabalarından dolayı şükranlarını sunarken, Ulusal Gençlik Konseyi'nin Filistin gençliğinin gelişmesi ve Kudüs konusunda Filistinli gençlerin dünyada sesinin yükseltilmesi için önemli olduğunu kaydettiler.

Türkiye ve Arap ülkelerinden olan tecrübeli eğitmenlerin ve diğer eğitimlerin dün tamamlandığı kampta ise Filistin Ulusal Gençlik Konseyi kurucu üyelerine özel sertifikalar takdim edildi.  

"Kudüs'ün Yüzleri Fotoğraf Sergisi" açıldı 

"Kudüs - İİT Gençlik Başkenti Programı" kapsamında düzenlenen "Kudüs'ün Yüzleri Fotoğraf Sergisi" Ürdün’ün başkenti Amman'da açıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu'ndan yapılan açıklamaya göre, sergi üst düzey davetliler, diplomatlar, İslam dünyasının ve özellikle Filistinli gençlerin katılımıyla gerçekleşti.  

Serginin açılışında konuşan İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, Kudüs'ün Yüzleri Fotoğraf Yarışması'nın, Filistin halkının haklı davasına ilişkin uluslararası bilinci yükseltmeyi amaçladığını belirtti.

İskandarov, bu farkındalığın devamlılığı için yarışmaya katılan bazı eserlerin yer aldığı serginin yıl boyunca farklı ülkelerde açılacağını ifade etti.

Filistin Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Direktörü Mohammed Subaihat ise İKGF-Dİ'ye Filistin gençliğine katkıları dolayısıyla teşekkür etti.

İsrail işgali altındaki Kudüs'ün İslami ve kültürel mirasına odaklanarak, Filistin halkının gündelik hayatında maruz kaldıkları sıkıntı ve adaletsizliği yansıtmayı amaçlayan yarışmaya, İİT'ye üye ülkeler ve dünyanın birçok ülkesinden yoğun katılım oldu. 

Etkinlikte yarışmaya başvuran 500 fotoğraftan seçilen özel bölüm sergilendi.

YORUM EKLE

banner39