banner39

Filistin uzlaşması yine hüsran!

Filistinli El Fetih örgütü, Hamas'ın İran'dan aldığı milyonlarca dolar yüzünden uzlaşı çabalarını sabote ettiğini iddia etti

Filistin 21.03.2012, 12:16 21.03.2012, 12:30
Filistin uzlaşması yine hüsran!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistinli El Fetih örgütünün sözcüsü, İran'ın uzlaşma çabalarını sabote etmek için Hamas liderlerine milyonlarca dolar ödeme yaptığını iddia etti.

Fetih sözcüsü Ahmed Assaf, İran'ın Hamas'ın bir anlaşma yapmasını engellemek için yakın dönemde Tahran'ı ziyaret eden Mahmud El Zahar ve İsmail Haniye'ye ödeme yaptığını, uzlaşmanın bozulması karşılığında Suriye'yi terkettikleri için altı ay önce kesilen maddi yardımın yeniden başlatıldığını söyledi.

Hamaslı Zahar'ın, geçtiğimiz ay imzalanan Filistin siyasi uzlaşma anlaşmasının "şimdi derin dondurucuda" olduğu şeklindeki sözlerini değerlendiren Assaf, "anlaşma orada çünkü oaya o koydu ve karşılığını İran'dan aldı" şeklinde konuştu. Assaf, Hamas'ın İran kontrolü altında olduğunu iddia ederken, "İran bölünmenin sürmesini istiyor. Dini, siyasi ve coğrafi durumundan dolayı Filistin davasının önemini biliyor ve bu nedenle onu kontrol etmek istiyor" dedi.

Hamas ise suçlamaları reddetti.

Hamaslı Tahir El Nono, "El Fetih hükümeti birlik anlaşmasındaki yükümlülüklerinin herhangi birini uygulamak istemiyor ve milliyetçi anlaşmalar için Amerikan parasını tercih ediyor"dedi.

Analistler ise birlik anlaşması konusunda iki tarafından istekli olmadığı görüşünde ve bir mucize olmazsa uzlaşma projesinin "ölü" olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?