banner39

Filistin'de barış görüşmeleri protesto edildi

Filistin'deki bazı sol görüşlü siyasi parti ve gruplar, İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerini protesto etti.

Filistin 04.08.2013, 20:49 04.08.2013, 20:49
Filistin'de barış görüşmeleri protesto edildi

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, Ulusal Girişim ve Halk Partisi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Arap Kurtuluş Cephesi tarafından Ramallah'ta düzenlenen eylemde, "adil şartlarda gerçekleşmeyen" müzakerelerin durdurulması talep edildi.

Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Kays Abdülkerim, görüşmeleri protesto ettiklerini ifade ederek, "İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular meselesi gözardı edilmemelidir. Filistinli tutukluların İsrail'in elindeki rehineler gibi müzakere sürecinde şantaj olarak kullanılması kabul edilemez'' dedi.

"Kısır ve gayri adil bir üslupla yürütülen müzakereler, Filistin'in ulusal ve İslami değerlerine ters düşüyor" diyen Abdulkerim, uzlaşı görüşmelerinde değişmemesi gereken maddeleri de "İsrail'in uluslararası yasalar çerçevesinde 1967 sınırlarına göre kurulacak bağımsız Filistin devletini açık bir şekilde tanıyan iki devletli çözümü kabul etmesi, Kudüs ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri inşasının durdurulmasının yanı sıra İsrail hapishanelerindeki tutukluların şartsız serbest bırakılması" olarak sıraladı.

İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim birimleri inşasına tepki olarak 2010'da askıya alınan müzakereler, geçen hafta ABD'nin gözetiminde Washington'da yeniden başlamıştı.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?