banner15

Filistin'de işgal protestosu

İsrail ordusu, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Yahudi yerleşim birimi inşaatı ve ayrım duvarına karşı düzenlenen gösterilere müdahale etti

Filistin'de işgal protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ordusunun, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Yahudi yerleşim birimi inşaatı ve ayrım duvarına karşı düzenlenen gösterilere müdahale ettiği bildirildi.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimi İnşaatı Karşıtı Halk Komiteleri'nin çağrısı üzerine Ramallah'ın batısında yer alan En-Nebi Salih beldesinde bir araya gelen çok sayıda Filistinli, gösteri düzenledi. Nebi Salih beldesindeki kontrol noktası ve Yahudi yerleşimcilerin kullandığı caddeye doğru ilerlemek isteyen göstericilere İsrail askerleri göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Müdahale sonucu onlarca Filistinlinin gazdan etkilendiği gösteri, İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi hedeflediği bölgede zeytin fidanlarının dikilmesi ile son buldu.

Ancak dikilen fidanların, daha sonra Yahudi yerleşimciler tarafından söküldüğü belirtildi.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimi İnşaatı Karşıtı Halk Komiteleri aktivistlerinden Basim et-Temim, "Bugün gerçekleşen yürüyüşler, Filistin Toprak Günü'nün 40'ıncı yıl dönümünü anma ve işgalciye de topraklarımıza bağlı olduğumuz mesajını vermeyi hedefliyor." dedi.

İsrail yönetimi, güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına 2002'de duvar inşa etmeye başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 20:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48