Filistin'de İsrail'le güvenlik koordinasyonu gerginliği

Abbas, İsrail'le güvenlik koordinasyonunun devam ettiğini, Hamas ise bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu açıkladı

Filistin'de İsrail'le güvenlik koordinasyonu gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail'le güvenlik koordinasyonunun devam ettiğini söyledi.

Abbas, Ramallah'taki başkanlık binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Güvenlik koordinasyonu devam ediyor ancak bundan sonra ne olur bilmiyorum. Biz görevimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. İstemediğimiz bir savaşın içine çekilmemize izin vermeyeceğim" dedi.

İsrail'le barış sürecine de değinen Abbas, "Tüm haklarımızı elde etmeden barış anlaşmasına imza atmayacağız. Yerleşim birimleri inşaatının durması ve Oslo Anlaşması'nın imzalandığı 1993'ten önce tutuklanan ve hala İsrail hapishanelerinde tutulan 30 Filistinlinin serbest bırakılması şartıyla müzakerelere yeniden başlamaya hazırız" diye konuştu. 

Filistin meselesinin çözümü için uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısı yapan Abbas, şöyle devam etti:

"Mevcut durumun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Fransa'yla koordineli olarak Filistin meselesinin çözümü için uluslararası bir konferans talebimiz oldu. Çünkü biz dünya ülkelerinin bize devlet muamelesi yapmasını istiyoruz. İran dosyasıyla ilgili olarak 5+1 komisyonu kuruldu, biz de Filistin için bir komisyon kurulmasını istiyoruz."

Filistin ulusal mutabakatı hakkında da konuşan Abbas, "Hamas, tüm gruplardan müteşekkil bir hükümet kurulmasını ve seçime gidilmesini istemiyor. Hamas toplantı yapalım derse biz kabul ederiz" ifadesini kullandı.

HAMAS’TAN ELEŞTİRİ

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın, İsrail'le güvenlik koordinasyonunun devam ettiğine yönelik açıklamasına tepki gösterdi.

Hamas'tan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Filistin-İsrail arasında güvenlik koordinasyonun devam ettiğine dair sarf edilen açıklamalara ilişkin, "üzücü ve kabul edilemez" değerlendirilmesinde bulunularak, "Söz konusu açıklamalar, İsrail'le güvenlik koordinasyonuna karşı olan Filistin ulusal mutabakatına aykırı bir tavırdır" denildi.

İsrail-Filistin arasında imzalanan 1993 Oslo ve 1995'teki Taba antlaşmalarına göre güvenlik koordinasyonu, İsrail'le karşılıklı bilgi paylaşımını öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 17:40
banner53
YORUM EKLE

banner39