banner15

Filistin'de Osmanlı şehitliği yapılacak

Filistin'de bulunan Osmanlı askerlerine ait cesetlerden sonra Türkiye harekete geçti ve bölgede bir şehitlik kurmak için çalışmalara başlanacak.

Filistin'de Osmanlı şehitliği yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Filistin'de bulunan Osmanlı askerlerine ait iskeletlerden sonra derhal harekete geçti. Filistin'de bir Osmanlı şehitliği kurulması planlanıyor.

Batı Şeria'da, Birinci Dünya Savaşı'nda öldürülen 18 Osmanlı askerine ait iskeletler bulundu. İsrail basını, Nablus Belediyesi'nin cenaze töreni planladığını ancak Filistin yönetiminintöreni ertelediğini yazdı:

Filistin'in Batı Şeria bölgesindeki Nablus kenti yakınlarında bir mağarada, Osmanlı İmparatorluğu ordusunun 18 askerine ait iskeletler bulundu.

Osmanlı askerlerinin 1. Dünya Savaşı'na katıldığı ve 1918'de İngiliz askerleri tarafından öldürülmüş olabilecekleri kaydedildi. İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesi, Nablus Belediyesi'nin dün bir cenaze töreni planladığını ancak Filistin yönetiminin bu töreni ertelediğini yazdı. Habere göre Filistin yönetimi, Ankara'nın cenazeleri iadesini talep ederek defin işlemlerini üstlenmek isteyebileceğini belirtti.

Öte yandan Nablus'taki kazıda bir grup Osmanlı askerinin cesetlerine ulaşıldığı bilgisi üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Davutoğlu, şehitlerin anısına sahip çıkılacağını belirterek "Şehit düşen askerlerimiz bize tarihin, ecdadımızın emanetidir. Onların aziz ruhlarını şad edecek şekilde yapılması gereken herşey yapılacak.

Filistin Devlet Başkanı Abbas da bu konuda Türkiye'nin ön gördüğü herşeyi kabul etmeye, her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını bana ifade etti" dedi. Davutoğlu, askerlerin cenaze törenlerinin hem Filistin'de hem de Türkiye'de yapılacağını ve Filistin'de defnedilmeleri için bir şehitliğin kurulacağını açıkladı. Davutoğlu, Abbas'ın kendisine "Sizin şehitleriniz bizim şehitlerimizdir. Nasıl istiyorsanız o şekilde defnedeceğiz" ifadelerini kullandığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarık
Tarık - 10 yıl Önce

birinci ağızdan duydum, Gazzede askerlik yapmış köylüm olan osmanlı askerinin dediğine göre, ingilizlerden ziyade kandırılmış olan Arapların onlara nasıl öldüresiye saldırdığını ve yakılananları içlerinde altın olduğu yalanına göre öldürdüğünü söylemişti, gündüzleri saklandıklarını akşamları yol aldıklarını söylüyordu.bu askerlerde kaçarken kandırılmış Araplar tarafından öldürülmüş olması mühtemel

banner39

banner50

banner47

banner48