banner15

Filistin'de tansiyon düşmüyor

Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde Filistinliler ve İsrailliler arasında çatışmalar sürerken, bugün 2 Filistinlinin İsrail güçleri tarafından öldürülmesi gerilimi tırmandırdı.

Filistin'de tansiyon düşmüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail polisi, El Halil’de İsrailli askerleri bıçaklamaya çalışan 23 yaşındaki bir Filistinlinin vurularak öldürüldüğünü duyurdu. Olaydan kısa bir süre sonra da başka bir Filistinlinin yine İsrail askerlerine bıçakla saldırdığı sırada öldürüldüğü açıklandı.

Görgü tanıkları ise Filistinlinin elinde bıçak olmadığını ve İsrail askerlerinin orantısız güç kullanımı sonucu öldüğünü belirttiler.

Ramallah’ta ise Yahudi yerleşimi Bet El yakınlarında Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda Filistinli yaralandı.

70'TEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Yahudi yerleşimciler, geçen ağustos ayında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu.

Bu olayla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösteriler ve çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. Söz konusu olaylarda şu ana kadar 60'den fazla Filistinli ve 11 İsrailli öldü.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 07:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35