banner39

Filistin'de Yahudileştirmeyle savaşacak yeni parti

Şeyh Temimi, kurduğu yeni partinin İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların kurtarılması ile Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların korunmasına önem göstereceğini söyledi.

Filistin 13.12.2012, 11:01 13.12.2012, 11:03
Filistin'de Yahudileştirmeyle savaşacak yeni parti

Filistin eski Başyargıcı Şeyh Teysir et-Temimi, ''Hürriyet ve Özgürlük'' isimli yeni bir parti kurduklarını açıkladı. Temimi, Filistinliler için "alternatif vatan" projesini kabul etmediklerini vurguladı.

Temimi, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, partisinin İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların kurtarılması ile Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların korunması konularına özel önem verdiğini söyledi. Hürriyet ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Temimi, Arap ve İslam dünyasını, "İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme" projesine karşı ortak proje oluşturmaya davet etti.

Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkından vazgeçilmesinin mümkün olmadığını belirten Temimi, "alternatif vatan" projesini kabul etmediklerini vurguladı.

Filistin'deki resmi bölünmüşlüğe de değinen Temimi, bu duruma son verme ve ulusal birliği sağlama çağrısında bulundu. Temimi, partisinin çoğulculuk, bütün vatandaşların eşit hak ve yükümlülüklere sahip olması, ifade özgürlüğü, kadınların sosyal hayata katılımı gibi ilkeleri benimsediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü