banner39

Filistin'de yeni hükümet göreve başladı

Filistin'de Hamas ve El Fetih'in anlaşması sonucu oluşturulan uzlaşı hükümeti Ramallah'ta Mahmud Abbas'ın önünde yemin ederek göreve başladı

Filistin 02.06.2014, 13:16 02.06.2014, 15:16
Filistin'de yeni hükümet göreve başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin'de Hamas ve El Fetih'in anlaşması sonucu oluşturulan uzlaşı hükümeti Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önünde yemin ederek göreve başladı.

Hamas'tan bir üst düzey yetkili, kabinenin şekillenmesi konusundaki görüş ayrılıklarının bugün giderildiğini ve uzlaşı hükümetinin bugün yemin etmeye başladığını duyurdu.

Hamas daha önce, Abbas'ın Esirler Bakanlığını kaldırıp, yerine kabinenin kontrolü dışında bağımsız bir komisyon kurdurma kararı almasının ardından bu şekilde kurulacak bir hükümeti desteklemeyeceklerini duyurmuştu.

Ancak bugün, Hamas yetkilisi Salah el Berdevel, Esirler Bakanlığınının yürüttüğü görevlerin Başbakan Rami el Hamdallah'a verilmesi üzerinde anlaşma sağlandığını ve Hamas'la Fetih arasındaki anlaşmazlığın çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

Filistin Esirler Bakanlığının görev alanında olan esirler, İsrail tarafından mahkum tutulan Filistinlilerden oluşuyor. Filistin esirlerin özgürlükleri için mücadele eden kişiler olduğunu söylerken, İsrail onların 'terörist' olduğunu iddia ediyor.

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği'ni (AB) Filistin'de Hamas'ın desteklediği bir hükümetin kurulmasına karşı uyardı. Hamas İsrail'in bölgede işgalci olduğunu belirtiyor ve Filistin'deki varlığını kabul etmiyor. 1967 yılından bu yana Filistin topraklarının büyük bölümünü işgal altında tutan İsrail birçok Filistinliyi haksız şekilde tutuklu bulunduruyor. İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirler özgürlükleri için aylardır açlık grevi yapıyor.

MAHMUD ABBAS YEMİN ETTİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yeni kurulan uzlaşı hükümetinin yemin töreninde yemin etti. Kabineyle ilgili anlaşmazlık son anda çözüldü. 17 bakandan oluşan kabinedeki bakanlardan 5'i Gazze'den olacak. Başlarında ise, Başbakan Rami Hamdallah olacak.

Abbas, bugün ilk toplantısına başkanlık ettiği hükümette başbakanı, maliye, dışişleri ve din işleri bakanlarını bizzat atadı.

HENİYE YENİ HÜKÜMETLE İLGİLİ KONUŞTU

Yeni hükümetle ilgili konuşan Hamas lideri İsmail Heniye, "Yedi senelik bölünmüşlüğün ardından ortak bir hükümet çıkarmayı başardık. Bundan sonra medyada ayrılık haberleri okumayacaksınız artık tek halk olarak devam edeceğiz. Bu an tarihi bir andır. Diyalog çabalarımız başarılı oldu. Yedi yıllık ayrışmayı bitirdik yeni bir aşamaya geldik, ortak siyasete kapı açtık. Ramallah'taki kardeşlerimizle haklar ve özgürlükleri esas almak noktasında uzlaştık. Geçen süre içerisinde bazı gelişmeler bizi engelledi ama halkın iradesi güçlü olduğu için zorlukları aştık. Tüm zorluklara rağmen birlikte durmayı sürdürmemiz gerekiyor. Üzerimizde büyük sorumluluk var. Tüm şehitlerimize ve esirlerimize selam yolluyorum. Yeni hükümetin en önemli üç görevi; ablukayı sonlandırmak, Gazze'yi ayağa kaldırmak ve başkanlık seçimlerini gerçekleştirmek." dedi.

Heniye konuşmasında, Gazze Şeridinde İsrail tarafından öldürülen Amerikalı barış gönüllüsü Rachel Corrie ve Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Türk vatandaşlarını da andı.

Hamas ve Filistin Kurtuluş Örgütü geçtiğimiz Nisan ayının 23'ünde, Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih'le uzlaşmış ve bir milli mutabakat metni imzalamışlardı.

sürecek...

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?