banner15

Filistin'den BM'ye 'İsrail' mektubu

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malik, İsrail'in Filistinlilere ait yapılara yönelik yıkım politikasını durdurması için BM'ye mektup gönderdi

Filistin'den BM'ye 'İsrail' mektubu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully'ye İsrail'in Filistinlilere ait yapılara yönelik yıkım politikasını durdurması için mektup gönderdiği bildirildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Maliki, İsrail'in Filistinlilere ait yapılara yönelik yıkım politikasını durdurması için Ban ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanı Yeni Zelanda'nın Dışişleri Bakanı McCully'ye mektup gönderdi.

Maliki mektupta, "İsrail'in yıkım operasyonlarını durdurması, Filistinlileri koruyacak önlemler alınması ve Filistin'de işgalci bir güç olarak bulunan İsrail'in uluslararası hukuka uyması ve ihlalleri konusunda hesap vermesi için acil bir müdahale gereklidir." ifadelerine yer verdi.

İsraill'in kanun üstü tutumlarına sınır koyabilecek tek yapı olan uluslararası toplumun yapması gereken şeyin, iki devletli çözümü kurtarmak olduğunu belirten Maliki, McCully'den mektubu diğer BMGK üyelerine de göndermesini talep etti.

Maliki'nin mektubu Filistin'deki tüm konsolosluklar ve diplomatik misyonlara gönderildi.

Söz konusu girişimin, İsrail'in Doğu Kudüs'te dün 20 Filistinlinin yaşadığı 4 evi yıkması ve öncesinde de yine Doğu Kudüs'teki Ebu'n Nur okuluna ait bazı bölümleri ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkmasına tepki olarak yapıldığı belirtiliyor.

İsrail güçlerinin Filistinlilere ait yapıları ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı biliniyor. Filistin tarafı ve BM, bu yıkımların son dönemde artışa geçtiğini ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 20:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35