Filistin'den İsrail'e: Müzakerelerden çekiliriz

FKÖ Başmüzakerecisi, İsrail'in 20 bin yeni konut kararında geri adım atmaması halinde müzakerelerden çekileceklerini açıkladı

Filistin'den İsrail'e: Müzakerelerden çekiliriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Bayındırlık Bakanının, Batı Şeria'da 20 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşası kararı aldıklarını doğrulamasına Filistin tarafı sert tepki gösterdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Baş müzakerecisi Saib Ureykat, İsrail'in, Filistin yönetiminin kontrolündeki Batı Şeria ve Kudüs'te 20 bin konutluk Yahudi yerleşim birimi kararından geri adım atmaması halinde barış müzakerelerini durduracaklarını söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü baş müzakerecisi Ureykat, "Bu gece Abbas'ın talimatı ile ABD, Avrupa Birliği, Rusya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Arap Birliği Genel Sekreterini arayarak İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te 20 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşası kararından vazgeçtiğini resmi bir açıklamayla duyurmazsa barış müzakerelerini durduracağımızı söyledim" dedi.

Ureykat, ayrıca görüştüğü Ortadoğu dörtlüsünün yetkililerine alınan kararın tek sorumlusunun İsrail olduğunu söylediğini belirterek, "Filistin yönetimi önümüzdeki saatlerde biraraya gelerek, tüm seçenekleri açık tutacaktır. İsrail kararından geri adım atmadığı takdirde görüşmeler yenilenmeyecektir" dediğini de sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de geçen hafta bölgeye düzenlediği ziyaret sırasında Filistin lideri Mahmut Abbas'la yaptığı görüşme sırasında Yahudi yerleşim inşaatları için "gayrimeşru" ifadesini kullanması dikkati çekmişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de İsrail'in aldığı karardan önceden bilgilerinin olmadığını belirterek, konu hakkında İsrail hükümetinden bir açıklama beklediklerini ve Yahudi yerleşim birimlerinin meşruiyetini tanımadıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 13:45
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat sldr
murat sldr - 7 yıl Önce

İSRAİL İLE Müzakere OLMAZ ben 45 yaşıdayım 45 senedir Müzakere oluyor sonuç hep fiyosko o topraklar şehit kanlarıyla sulanacak başka çözüm yok Yahudiler oradan gidecek barış gelecek tek çözüm bu gerisi aldatmaca ALLAH için cihat yapılacak

banner39