banner39

Filistin'den UCM'ye 'İsrail'e soruşturma' çağrısı

Filistin, UCM'ye İsrail'in işlediği suçlar için soruşturma açma çağrısı yaptı

Filistin 25.10.2016, 17:28 25.10.2016, 17:28
Filistin'den UCM'ye 'İsrail'e soruşturma' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM), Filistin halkına yönelik işlediği suçlar konusunda İsrail'e soruşturma açması çağrısında bulundu.

İsrail askerlerinin ateş açması sonucu "2 Filistinlinin öldüğü, 2'sinin yaralandığı 4 olaya ilişkin, "askerlerin bu olayların yaşanmasını engelleyebileceği" yönündeki ordu raporunun İsrail medyasında yer almasının ardından Filistin Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, "İsrail ordusunun gerçekleştirdiği infazlara ilişkin yaptığı itiraflar, bu ülkeye soruşturma açılması için UCM'nin harekete geçmesini gerektiriyor." denildi.

Açıklamada ayrıca, mart ayında Abdulfettah eş-Şerif isimli gencin İsrail askerleri tarafından öldürülmesinin ardından oluşan uluslararası eleştiri ve baskıları azaltmak için İsrail ordusunun söz konusu raporu sızdırdığı ifade edildi.

Raporda sadece 4 kişiden söz edilmesinin, İsrailli askerlerin hayatı için bir tehdit oluşturmaksızın benzer şekilde öldürülen onlarca Filistinlinin "görmezden gelinmesi" anlamı taşıdığı kaydedilen açıklamada, uluslararası toplum ve mahkemelere İsrail'in infaz politikalarına karşı ne zaman harekete geçeceği sorusu soruldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?