banner39

Filistin'e takas oyunu

Katar Başbakanı Hamad bin Casim, İsraili'in işgalindeki1967 sınırlarına çekilmesinden vazgeçme sinyali vererek, toprak takasından bahsetti.

Filistin 30.04.2013, 11:32 30.04.2013, 12:50
Filistin'e takas oyunu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği Ortadoğu Barışı görüşmeleri başlamadan taviz işaretleri vermeye başladı. ABD'de yapılan görüşmelerde şimdiden işgalin sona ermesi yerine takas fikri öne sürülmeye başlandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Lübnan, Suudi Arabistan, Filistin, Bahreyn, Mısır, Ürdün ve Katar'ın üst düzey yetkilileri ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil El Arabî'nin olduğu heyetle Washington'da bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra Katar Başbakanı Hamad bin Casim Arap Birliği adına yaptığı açıklamada tam olarak 1967 sınırlarına dönmek üzerine mutabakata varılamasa da İsrail ve Filistin arasında gerçekleşecek arazi takasıyla barışın sağlanabileceğini söyledi.

Kerry ise yaptığı basın açıklamasında ABD Başkanı Obama'nın 2010 yılında başlattığı barış görüşmelerini devam ettirmede kararlı olduklarını açıkladı. Kerry Arap Birliği heyetinin dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından da "Arap Birliği heyeti Haziran 1967 sınırları esas alınarak iki devletliliğin sağlanması ve küçük arazi takasları yapılabileceği üzerinde anlaştı" dedi.

Arap Birliği yetkilileri daha önce de İsrail'in 1967 sınırlarına dönmesi halinde bu ülkeyi tanıyacakları sözü vermişti. Ancak İsrail bu teklifi reddetmişti.

Filistin meselesinde anlaşmaya bağlanması gereken meseleler şunlar: Sınır meselesi, Filistinli mültecilerin dönüşü, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin durumu ve Kudüs'ün konumu.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?