Filistin'in attığı adımlar Netanyahu'yu kızdırdı

İsrail'in müzakereler karşılığında bedel ödemek istemediğini açıklayan Netanyahu, Filistin'in BM hamlesine karşılık vereceklerini söyledi

Filistin'in attığı adımlar Netanyahu'yu kızdırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin'in tek taraflı hamlesine karşılık vereceklerini söyledi.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, haftalık olağan bakanlar kurulu toplantısında, Filistinlilerin aldıkları kararların sonucuna üzüleceklerini savunarak, "İsrail, barış görüşmelerine devam etmeye hazır ancak bunun için herhangi bir bedel ödemeyecek" dedi. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın barış müzakerelerinin içinde bulunduğu kritik dönemde uluslararası 15 anlaşmaya imza atarak tek taraflı hamlede bulunmayı tercih ettiğini dile getiren Netanyahu, "Filistin'in tek taraflı attığı adımlara, İsrail de tek taraflı adımlarla karşılık verecek" ifadesini kullandı.

İsrail'in atacağı adımlar hakkında detaylı bilgi vermeyen Netanyahu, ülkesinin barış müzakelerini ileriye taşımak için kendileri açısından zor adımları attığını savundu.

Netanyahu, BM'nin İsrail üzerinde etkisi olamayacağını iddia ederek, "İki taraf da barış müzakereleri kapsamında görüşmelerin devam etmesi fikrine yakınken Abbas, İsrail'i Yahudi halkı için ulusal bir devlet olarak tanıma fikrini tartışmaya hazır olmadığını açıkladı. Filistinliler, devlet kurma hedeflerini içi boş açıklamalar ya da tek taraflı eylemler ile değil ancak barış müzakereleriyle gerçekleştirebilirler. İsrail, kendi ulusal çıkarlarını kapsayan barış müzakereleri kapsamında Filistinliler ile görüşmelere devam ediyor" şeklinde konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail yönetiminin barış müzakereleri çerçevesinde 29 Mart Cumartesi günü serbest bırakılması öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu salıvermemesine tepki olarak, aralarında "BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması, Yolsuzlukla Mücadele, Viyana Andlaşmalar Hukuku, Engelli Haklar, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi"nin bulunduğu uluslararası 15 anlaşmaya imza attıklarını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39