banner39

Filistin'in bir sonraki adımı UCM üyeliği

Filistin, İsrail'in işlediği savaş suçlarını uluslararası alana taşımak için UCM'ye üye olmayı planlıyor

Filistin 31.12.2014, 13:06 31.12.2014, 13:06
Filistin'in bir sonraki adımı UCM üyeliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'le ilgili yaptığı başvuruyu reddetmesinin ardından yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Filistin yönetimi, İsrail'in işlediği savaş suçları konusunda uluslararası baskıyı artırabilmek için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) üye olma kararı aldı.

Filistin yönetiminden bazı yetkililer, İsrail'in işlediği savaş suçlarını UCM'ye taşımak için, UCM üyesi olma kararı aldıklarını duyurdu. Filistin'in UCM üyeliği için yapmayı planladığı başvurunun nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor. 

Birleşmiş Milletler'de yapılan oylama, Filistin'in devlet olarak tanınması için yürütülen kampanyalara ciddi bir darbe vurdu. Filistin'se bir sonraki adımın UCM üyeliği olmasında karar kıldı. Filistin UCM üyeliği için uzun süreden bu yana uğraşıyordu. Ancak Filistin'in UCM'ye üye olmasının, aynı suçlarla suçlanma riskine maruz kalacağı iddiasını gündeme getirdi. 

Filistinli müzakerecilerden Saib Erekat bugün yetkililerin 'çok ciddi' bir toplantı yapacağını ve UCM üyelik başvurusu için bir tarih belirleneceğini kaydetti. İsrail'se Filistin'in üyeliğine, barış müzakerelerini ihlal ettiği iddiasıyla karşı çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?