Filistin'in bölünmüşlüğü İsrail'in işine geliyor

Gazze ve Batı Şeria arasındaki ayrılık Filistin'i zarara uğratıyor, İsrail işgalinin bitirilmesi gündemini gözden düşürüyor

Filistin'in bölünmüşlüğü İsrail'in işine geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleriyle mücadele etmek ve işgali sona erdirmek için Filistinlilerin mutlaka ulusal birliği tesis etmesi gerektiği belirtiliyor.

Filistinli siyasi uzmanlar, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya müdahale etme ısrarında Filistin'deki siyasi bölünmüşlüğünün etkisini AA muhabirine değerlendirdi.

Siyasi analist ve yazar Talal Avkel, Kudüs'te son zamanlarda ulusal birlik üzerine kurulu direnişin İsrail'e Mescid-i Aksa'da geri adım attırdığını belirtirken, siyasi kesimler arasındaki bölünmüşlük devam ettikçe nihai sonuca ulaşılamayacağını vurguladı.

"BÖLÜNMÜŞLÜK DEVAM ETTİKÇE İŞGAL DEVAM EDER"

Avkel, "Ulusal birlik sağlanmadan, Kudüs'te kaydedilen başarı Filistin genelinde gerçekleştirilemez. Bölünmüşlük sürdükçe bağımsız bir Filistin devleti kurma ve işgale son verme ihtimali uzak. Birlik için önümüzdeki yol uzun gözüküyor. Hatta siyasi kesimler birbirine engel çıkardıkça her geçen gün daha da uzaklaşıyor." dedi.

Filistin'de birlik yerine siyasi kesimler arasında bölünmeyi derinleştiren gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Avkel, şunları kaydetti:

"Şu an birleşmenin önündeki engeller eskisinden daha çok. Geçen yıl ulusal uzlaşı hükümetinin konuşulmasından bahsediliyordu. Bugün ise Filistin yönetiminin Gazze'de yaptıklarından, Hamas ile Fetih'ten ihraç edilen Muhammed Dahlan'ın yakınlaşmasından bahsediliyor. Bunlar bölünmeyi derinleştiriyor. Bölünmenin en iyi çözümü ulusal uzlaşının gerçekten sağlanması. Bu da Mısır'ın ara buluculuk rolüne geri dönmesi ile olabilir. Mısır, ulusal birliğin anahtarı ve kapısı."

"ULUSAL BİRLİK, FİLİSTİNLİLERİN İSRAİL İLE TEK MÜCADELE YOLU"

Siyasi analist ve yazar Cihad Harb da aynı görüşü savunarak, "Ulusal birlik, Filistinlilerin temel gücü ve İsrail'le mücadelede tek yolları. Birlik, işgale son vermek ve bağımsız bir devlet kurmak için mücadele yollarının birleştirilmesi demek." diye konuştu.

Son dönemde siyasi kesimler arasındaki ihtilafın arttığını belirten Harb, "Son veriler, Gazze ve Batı Şeria arasındaki anlaşmazlığın ayrılığa doğru gittiğini gösteriyor. Bu ayrılık, Filistin'i zarara uğratıyor, işgalin bitirilmesi gündemini gözden düşürüyor. Mesela, Gazze'de düzenlenen Yasama Konseyi toplantısına Dahlan'ın video konferans yöntemi ile katılarak konuşma yapması, akabinde oluşan kriz gibi durumlar anlaşmazlık ve ayrılığı göz önüne seren siyasi göstergeler." dedi.

Harb, anlaşmazlıkların devam etmesi halinde Gazze'de Batı Şeria'dan ayrı bir hükümet kurulması ihtimalinin zayıf olmadığını kaydederken, "Bölünmeyi gidermek için Kudüs'te halkın öfkesinden doğan birlikten ilham almak gerek. Bölünmüşlük, anlaşmazlık yaşayan siyasi kesimlere ya birlik olmaları ya da Batı Şeria ve Gazze'deki rejimlerine son vermeleri konusunda baskı yapacak bir halk hareketliliği ile bitirilebilir." ifadelerini kullandı.

AYRILIK İSRAİL'İN YARARINA

Siyaset yazarı Mustafa İbrahim ise İsrailli yetkililerin, Filistin'deki ayrılığı kullanarak, bunu derinleştirmeye çalıştığını, çünkü bu durumun onların yararına olduğunu belirtti.

"Ülkede siyasi kesimler ile değişik gruplar arasındaki ilişkiler gittikçe kötüleşti. Bu durum, işgalin sonlandırılması başta olmak üzere birçok konuyu olumsuz etkiliyor." diyen İbrahim şöyle devam etti:

"Bölünmüşlüğün devam etmesi, uluslararası toplum önünde hatta Arap ülkelerinin gözünde ortak net bir tutum sergilenememesine neden oldu. Ayrıca halk üzerinde ümitsizliğe yol açtı. Kudüs'teki halk birlikteliğinin İsrail'le mücadele yürütülecek milli bir stratejide olmaması hayal kırıklığı oldu. Kudüs'teki birliktelik yalnızca Kudüslülere özeldi. Buna karşın Filistin yönetiminin Gazze'ye yönelik tutumu ve Hamas'ın Dahlan'la yakınlaşması anlaşmazlığı ve ayrılığı körükledi."

Durumun bu şekilde süreceği öngörüsünde bulunan İbrahim, bunun önüne geçilmesi için tüm Filistinli grupların İsrail'in işgaline son verecek, uzlaşıyı sağlayacak ulusal bir strateji üzerinde anlaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 12:49
banner53
YORUM EKLE

banner39