banner39

Filistinli 2 STK 'gerçek mermili saldırıyı' mahkemeye taşıyor

Filistin'de Adalet ve El Mizan isimli iki Sivil Toplum Kuruluşu, İsrail askerlerinin silahsız sivillere gerçek mermi ile saldırmasını belgeleyerek mahkemeye dilekçe verdi.

Filistin 27.04.2018, 10:44 27.04.2018, 11:19
Filistinli 2 STK 'gerçek mermili saldırıyı' mahkemeye taşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinli bazı insan hakları kuruluşları İsrail'in, Gazze sınırındaki Filistinli göstericilere gerçek mermi kullanmasını engellemesi talebiyle İsrail Yüksek Mahkemesine başvuruda bulundu.

El-Mizan isimli insan hakları kuruluşundan yapılan açıklamaya göre, El-Mizan ve bir diğer insan hakları kuruluşu olan Adalet, Gazze sınırındaki göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullanan İsrail güçlerinin engellenmesi talebiyle dilekçeyle İsrail Yüksek Mahkemesine başvurdu. Dilekçe 30 Nisan tarihinde mahkemede dinlenecek.

Dilekçede, İsrail ordusunun, Gazze sınırında düzenlenen yürüyüşlere katılan göstericileri hedef alarak uluslararası hukuku çiğnediği belirtildi.

Göstericilerin, silahsız ve savunmasız olduğuna işaret edilen ve gösterilerde yaralanan Filistinlilerin tanıklıklarına yer verilen dilekçede, gerçek mermi kullanılmasının önüne geçen acil bir karar alınması çağrısı yapıldı.

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, askerlerin gerçek mermi kullandığı tüm video kayıtlarında belgelendiği halde doğru olmadığını savunuyor. Bakan Bennett, eğitim yaşındaki çocuklardan sorumlu olmasına rağmen İsrail askerlerinin saldırıları sırasında yaralanan ve hayatını kaybeden çocuklar için " okulda olsalardı ölmezlerdi" diye açıklamalar yapması ile tepki çekmişti.

 

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?