Filistinli analistler: İsrail, kamuoyunu İran'a karşı kışkırtıyor

İsrail'in İran'dan gazze'ye silah götüren gemiye el koyduğuna dair iddialarını yorumlayan Filistinli analistler İsrail'in kamuoyunu İran'a karşı kışkırttığını ifade ediyor

Filistinli analistler: İsrail, kamuoyunu İran'a karşı kışkırtıyor

Filistinli bazı analistler, İsrail’in, "Gazze’ye silah taşıyan İran gemisine el koyduğu" yönündeki açıklamasıyla "kamuoyunu İran'a karşı kışkırtmayı" amaçladığı görüşünde birleşiyor.

Gazze El-Aksa Üniversitesi Doğu Araştırmaları Bölümü öğretim görevlisi ve siyasi analist Mahmud Harsani, İsrail'in, silah taşıyan İran gemisine el koyduğunu açıklayarak, kamuoyunu İran'a karşı kışkırtmayı hedeflediğini savundu.

Harsani, "İran Dışişleri Bakanının İsrail'in açıklamasını yalanlaması, İsrail'in elini zorlaştırdı. İsrail, İran'ın kolay yutulur lokma olmadığını biliyor ve ateşle oynuyor. Çünkü ABD ve bölge ülkeleri, son zamanlarda İran ile ilişkiler iyileşme sürecine girmişken, tekrar gerginleşmesine izin vermeyecektir" dedi.

Harsani ayrıca İsrail'in, bu şekilde Gazze ambargosunu ya da Gazze'ye yapılacak muhtemel saldırıları ve bazı siyasilere yönelik yasa dışı uygulamalarını da gerekçelendirmeyi amaçladığını ileri sürdü. 

"İSRAİL, BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURMAK İSTİYOR"

Siyasi analist Adnan Ebu Amir ise haberin doğru olup olmadığı hakkında konuşmak için biraz erken olduğunu belirterek, "Eğer doğruysa, İsrail'in, silah taşıyan İran gemisine el koyduğunu açıklayarak 'bir taşla iki kuş vurmayı' hedeflediğini söyleyebiliriz" diye konuştu

İsrail'in, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ABD ziyaretini, ABD-İran yakınlaşmasını frenlemek için kullanmak istediğini ifade eden Ebu Amir, şunları kaydetti:

"ABD-İran yakınlaşmasında ilerleme kaydediliyor, İsrail de bu iki ülke arasındaki herhangi bir iyileşmeye çelme takmaya çalışıyor. İkinci olarak İsrail, ABD-İran yakınlaşması gölgesinde, kamuoyunu İran'a karşı kışkırtmaya çalışıyor. Aynı zamanda da 'Filistin direnişinin güçlü olduğu ve silaha sahip olduğu' gerekçesiyle Gazze'ye yapılabilecek herhangi bir saldırı için kamuoyunu hazırlamak istiyor. İsrail'in vurmak istediği son kuş ise Arap ülkeleri ile yerli ve yabancı kamuoyundan yapılan ambargonun kaldırılması yönündeki çağrıları frenlemektir."

Yazar ve siyasi analist Muşir Amir de "İsrail, Netanyahu'nun ABD ziyareti sırasında elinde kışkırtma ve baskı kozu olmasını istiyor. 'İran hala hasım' mesajını vermek istiyor. Gazze'ye askeri operasyon düzenleyerek, bölgesel ve uluslararası sorun yaratmak istemeyen İsrail, taktik savaşını kullanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail ordusu, dün, Gazze'ye geliştirilmiş füze taşıdığını öne sürdüğü KLOS-C tipi bir İran gemisine el koyduğunu ve geminin ülkenin güneyindeki Eliat Limanı'na çekildiğini açıklamıştı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise İsrail’in açıklamalarını iddia olarak nitelendirmiş ve "Aynı başarısız yalanlar" ifadesini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 08:36
banner53
YORUM EKLE

banner39