Filistinli başmüzakereci: İsrail çözümü sabote ediyor

Filistinli başmüzakereci Ureykat, İsrail'in çözüm istemediğini, yeni yerleşim yeri kararlarıyla sabote ettiğini söyledi

Filistinli başmüzakereci: İsrail çözümü sabote ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinli başmüzakereci Saib Ureykat, Filistin topraklarında yeni yerleşim kararı alan İsrail hükümetini, "müzakereleri sabote edip Filistin tarafını görüşmelerden çekilmeye zorlamakla" suçladı. 

Ureykat, yaptığı açıklamada, müzakerelerde barış için çalışan tarafın Filistin olduğunu savunarak, "Filistin tarafı barış için çaba sarf ederken, İsrail, Filistin topraklarında uluslararası kanunları hiçe sayarak 2 bin 500 yeni konut daha inşa etmeye hazırlanıyor" ifadelerini kullandı.

İsrailli yetkililerin barış görüşmeleri sırasında peş peşe yaptığı açıklamaların, iki devletli bir çözümden yana olmadıklarını açıkça ortaya koyduğunu kaydeden Ureykat, "İsrail hükümeti çözüm istemiyor. Müttefiklerine dahi kulak asmıyor. Barış için ele geçecek fırsatları öldürerek, iki devletli çözümü yıkmaya kararlı" değerlendirmesinde bulundu.

Ureykat, Filistin yönetiminin, Yahudi yerleşim birimlerinden arındırılmış bir devlet kurulması yönündeki hedefine de sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı. 

Filistin-İsrail barış müzakereleri, yaklaşık 3 yıl süren kesinti sonrası ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından geçen temmuz ayında yeniden başlamıştı. 9 ay boyunca gizli bir şekilde yürütülmesi kararlaştırılan müzakerelerde, sınır sorunu, Kudüs'ün statüsü, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim faaliyetleri ve Filistinli mültecilerin durumu gibi temel ihtilaf konuları ele alınıyor. Gözlemciler, resmi açıklama yapılmasa da müzakerelerde şu ana kadar ciddi bir mesafe alınamadığını belirtiyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2014, 14:04
banner53
YORUM EKLE

banner39