banner39

Filistinli esirler batının gündeminde

Filistinli tutsakların durumu, çektikleri eziyetler BM binasında düzenlenen konferansta ele alınacak

Filistin 10.03.2011, 12:58 10.03.2011, 13:31
Filistinli esirler batının gündeminde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin durumuyla ilgili olarak bu ayın 11 ve 12’sinde Cenevre’de düzenlenecek olan konferansa Birleşmiş Milletler ev sahipliği yapıyor. Konferansta 1967-2011 yılları arasında İsrail zindanlarının kirli havasını teneffüs etmiş Filistinli esirlerin durumunu masaya yatırılacak. “Adalet İçin Çalışmak” başlığı altında düzenlenecek konferansa birçok Batılı ve Filistinli siyasinin yanında insan hakları savunucusunun da katılması bekleniyor.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla düzenlenecek konferansın birinci gününde 1967 yılından bu yana tutuklanan 750 bin Filistinli esirin durumu masaya yatırılacak ve bu süre içinde zindanların zehirli havasını teneffüs eden ve acı hayatını tadan Filistinli esirlerle onların yakınları da çektikleri sıkıntıları anlatacak.

Konferansın ikinci gününde ise, İsrail zindanların kadın, erken, çocuk ve gençlerin üzerindeki etkisi ele alınacak. İkinci günde de bu acı tabloyu yaşayan Filistinli esirlerle yakınları dinlenecek ve esirler konusunda hukuki yollar tartışılacak.

Toplantıya birçok Filistinli lider de katılıyor. 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket lideri Şeyh Raid Salah, Dr. Mustafa El-Bergusi, özgürlüğe kavuşan esir vekil Husam Hıdır, özgürlüğe kavuşmuş Ahlam Cevheri, Rami Abdüllatif, Dr. İbrahim Hamamî, Mescud Şerce, Nesim Ahmed, Dr. Abdullah El-Eş’al ve Birleşmiş Milletlerdeki Parlamenterler Birliği Başkanı Nuri Hayati de katılıyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?