banner39

Filistinli esirler için gösteri düzenlendi

Filistinliler, açlık grevi yapan Filistinli tutuklular için harekete geçilmesi talebiyle gösteri düzenledi

Filistin 04.06.2014, 14:20 04.06.2014, 14:20
Filistinli esirler için gösteri düzenlendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin'deki ulusal uzlaşı hükumetinin İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklular için harekete geçmesi talebiyle Ramallah'ta gösteri düzenlendi.

Bakanlar Kurulu binası önünde toplanan göstericiler, hükumetten Filistinli tutukluları "kurtarması" için uluslararası kuruluşlarla temasa geçmesini istedi.

Gösteride konuşan Ahrar Esir ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, "Düzenlediğimiz bu eylemle ulusal uzlaşı hükumetinden, açlık grevi yapan tutukluları içinde bulundukları zor durumdan kurtarmasını ve İsrail'e yönelik şikayetleri uluslararası mahkemelere götürecek aktif komiteler oluşturmasını istiyoruz" dedi.

Açlık grevi yapan tutukluların durumunun kritik olduğunu ifade eden Hafeş, BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmak için tüm imkanlarını kullanan Filistin yönetiminin, tutuklulara destek için de bu imkanları seferber edebileceğini söyledi.

Tutuklulardan Muhammed Mena'nın babası da "Filistin yönetimi, çocuklarımızın cesetlerini mi teslim almamızı bekliyor?" diyerek, harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Başbakan Rami el-Hamdallah'ın açlık grevi yapan tutukluların durumunu ele almak üzere bugün Filistin'deki büyükelçi ve konsoloslarla bir araya geleceği belirtildi.

İsrail hapishanelerindeki bir grup Filistinli tutuklu, "idari tutuklama politikasını protesto" etmek amacıyla 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor. 

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?